
Satco 4in. 7.5w LED Downlight Retrofit Baffle 3000K 12 volts
Description
7.5 watt LED Downlight Retrofit 4" Baffle 3000K Miniature 2 Pin Round base 12 volts
Features:- Solid State LED lighting
- Downlight Retrofit
- Long life
- Dimmable
Specs
| | Satco |
| | S9729 |
| | 045923097294 |
| Voltage | 12 |
| Watts | 7.5 |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Fixture Type | Retrofit |
| Base | Miniature 2 Pin Round |
| ANSI Base | GU5.3/GX5.3 |
| Lamp Code | 7.5WLED/RDL/4/BFL/12V 90CRI 3K |
| Dimmable/Non-Dimmable | Dimmable |
| Suggested Dimmers | Compatible dimmers for S9729 |
| Finish | Frosted |
| MOL In Inches | 2-7/8'' |
| MOD In Inches | 4-15/16'' |
| Initial Lumens | 460 |
| Average Rated Hours | 35000 |
| Kelvin Temp | 3000 |
| Color | Warm White |
| CRI | 90 |
| Beam Spread Deg | 90 |
| Pack | 12/1 |
| Package Type | Box |
| RoHS Compliant | Yes |
| UL or ETL Listed | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Satco 4in. 7.5w LED Downlight Retrofit Baffle 3000K 12 volts
Description
7.5 watt LED Downlight Retrofit 4" Baffle 3000K Miniature 2 Pin Round base 12 volts
Features:- Solid State LED lighting
- Downlight Retrofit
- Long life
- Dimmable
Specs
| | Satco |
| | S9729 |
| | 045923097294 |
| Voltage | 12 |
| Watts | 7.5 |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Fixture Type | Retrofit |
| Base | Miniature 2 Pin Round |
| ANSI Base | GU5.3/GX5.3 |
| Lamp Code | 7.5WLED/RDL/4/BFL/12V 90CRI 3K |
| Dimmable/Non-Dimmable | Dimmable |
| Suggested Dimmers | Compatible dimmers for S9729 |
| Finish | Frosted |
| MOL In Inches | 2-7/8'' |
| MOD In Inches | 4-15/16'' |
| Initial Lumens | 460 |
| Average Rated Hours | 35000 |
| Kelvin Temp | 3000 |
| Color | Warm White |
| CRI | 90 |
| Beam Spread Deg | 90 |
| Pack | 12/1 |
| Package Type | Box |
| RoHS Compliant | Yes |
| UL or ETL Listed | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
7.5 watt LED Downlight Retrofit 4" Baffle 3000K Miniature 2 Pin Round base 12 volts
Features:- Solid State LED lighting
- Downlight Retrofit
- Long life
- Dimmable
Specs
| | Satco |
| | S9729 |
| | 045923097294 |
| Voltage | 12 |
| Watts | 7.5 |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Fixture Type | Retrofit |
| Base | Miniature 2 Pin Round |
| ANSI Base | GU5.3/GX5.3 |
| Lamp Code | 7.5WLED/RDL/4/BFL/12V 90CRI 3K |
| Dimmable/Non-Dimmable | Dimmable |
| Suggested Dimmers | Compatible dimmers for S9729 |
| Finish | Frosted |
| MOL In Inches | 2-7/8'' |
| MOD In Inches | 4-15/16'' |
| Initial Lumens | 460 |
| Average Rated Hours | 35000 |
| Kelvin Temp | 3000 |
| Color | Warm White |
| CRI | 90 |
| Beam Spread Deg | 90 |
| Pack | 12/1 |
| Package Type | Box |
| RoHS Compliant | Yes |
| UL or ETL Listed | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |



















