
Satco 4w 120v G25 LED White Finish 360Lm 2700k Warm White E26 Base Dimmable Bulb
Description
Satco 4w 120v G25 LED White E26 Medium Base 360 Lumens 2700k
Features:- Lawful for sale in California
- cULus - Safety Listing
- Damp - Location Rating
- 25,000 hours Rated Life
- 5 Year Limited Warranty
Specs
| | Satco |
| | S29619 |
| | 045923296192 |
| Abbreviation Name | 4G25/LED/927/120V |
| Category | LED |
| Type | LED Globe Light |
| Volts | 120v |
| Watts | 4w |
| Incandescent Equivalent | 40w |
| Shape | G25 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Finish | White |
| Lumens | 360lm |
| Color | 2700k |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 94 |
| Rated Hours | 25000 hours |
| Dimmable | Dimmable |
| Operating Temperature | -25C (-13F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Weight | 1 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| CA Title 24 | California T24 JA8-E 2019 Compliant |
| Warranty | 5 Year Limited |
Original: $27.00
-70%$27.00
$8.10More Images

Satco 4w 120v G25 LED White Finish 360Lm 2700k Warm White E26 Base Dimmable Bulb
Description
Satco 4w 120v G25 LED White E26 Medium Base 360 Lumens 2700k
Features:- Lawful for sale in California
- cULus - Safety Listing
- Damp - Location Rating
- 25,000 hours Rated Life
- 5 Year Limited Warranty
Specs
| | Satco |
| | S29619 |
| | 045923296192 |
| Abbreviation Name | 4G25/LED/927/120V |
| Category | LED |
| Type | LED Globe Light |
| Volts | 120v |
| Watts | 4w |
| Incandescent Equivalent | 40w |
| Shape | G25 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Finish | White |
| Lumens | 360lm |
| Color | 2700k |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 94 |
| Rated Hours | 25000 hours |
| Dimmable | Dimmable |
| Operating Temperature | -25C (-13F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Weight | 1 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| CA Title 24 | California T24 JA8-E 2019 Compliant |
| Warranty | 5 Year Limited |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 4w 120v G25 LED White E26 Medium Base 360 Lumens 2700k
Features:- Lawful for sale in California
- cULus - Safety Listing
- Damp - Location Rating
- 25,000 hours Rated Life
- 5 Year Limited Warranty
Specs
| | Satco |
| | S29619 |
| | 045923296192 |
| Abbreviation Name | 4G25/LED/927/120V |
| Category | LED |
| Type | LED Globe Light |
| Volts | 120v |
| Watts | 4w |
| Incandescent Equivalent | 40w |
| Shape | G25 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Finish | White |
| Lumens | 360lm |
| Color | 2700k |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 94 |
| Rated Hours | 25000 hours |
| Dimmable | Dimmable |
| Operating Temperature | -25C (-13F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Weight | 1 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| CA Title 24 | California T24 JA8-E 2019 Compliant |
| Warranty | 5 Year Limited |



















