
Satco 5w T6 LED 120v DC Base 3000k Clear Finish Bulb
Description
SATCO NUVO S12350 5-watt, BA15d double contact base, Halogen replacement bulb offers bright illumination while consuming minimal power. Designed for socket configurations commonly found in elevators, landscape lighting, and specialty lighting, this bulb incorporates LED technology for longer lifespan and reduced maintenance costs. With its 3000K CCT, 300-degree omni-directional light distribution and dimming capabilities, this lamp will easily match your aesthetic preferences and lighting requirements.
Features:- Watts: 5W, Incandescent Equivalent: 40W
- Volts: 120V, Shape: T6
- Base: Bayonet Double Contact, Ansi Base: BA15d
- Finish: Clear, Lumens: 550L
- Temperature: Soft White, CCT (Kelvin): 3000K
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Volts | 120V |
| Shape | T6 |
| Base | Bayonet Double Contact |
| Ansi Base | BA15d |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Soft White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 550L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 25000 |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.9 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to 40C (104F) |
| Physical | |
| MOL | 2.24 |
| MOD | 0.75 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 0.05 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $34.00
-70%$34.00
$10.20More Images






Satco 5w T6 LED 120v DC Base 3000k Clear Finish Bulb
Description
SATCO NUVO S12350 5-watt, BA15d double contact base, Halogen replacement bulb offers bright illumination while consuming minimal power. Designed for socket configurations commonly found in elevators, landscape lighting, and specialty lighting, this bulb incorporates LED technology for longer lifespan and reduced maintenance costs. With its 3000K CCT, 300-degree omni-directional light distribution and dimming capabilities, this lamp will easily match your aesthetic preferences and lighting requirements.
Features:- Watts: 5W, Incandescent Equivalent: 40W
- Volts: 120V, Shape: T6
- Base: Bayonet Double Contact, Ansi Base: BA15d
- Finish: Clear, Lumens: 550L
- Temperature: Soft White, CCT (Kelvin): 3000K
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Volts | 120V |
| Shape | T6 |
| Base | Bayonet Double Contact |
| Ansi Base | BA15d |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Soft White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 550L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 25000 |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.9 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to 40C (104F) |
| Physical | |
| MOL | 2.24 |
| MOD | 0.75 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 0.05 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SATCO NUVO S12350 5-watt, BA15d double contact base, Halogen replacement bulb offers bright illumination while consuming minimal power. Designed for socket configurations commonly found in elevators, landscape lighting, and specialty lighting, this bulb incorporates LED technology for longer lifespan and reduced maintenance costs. With its 3000K CCT, 300-degree omni-directional light distribution and dimming capabilities, this lamp will easily match your aesthetic preferences and lighting requirements.
Features:- Watts: 5W, Incandescent Equivalent: 40W
- Volts: 120V, Shape: T6
- Base: Bayonet Double Contact, Ansi Base: BA15d
- Finish: Clear, Lumens: 550L
- Temperature: Soft White, CCT (Kelvin): 3000K
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Volts | 120V |
| Shape | T6 |
| Base | Bayonet Double Contact |
| Ansi Base | BA15d |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Soft White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 550L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 25000 |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.9 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to 40C (104F) |
| Physical | |
| MOL | 2.24 |
| MOD | 0.75 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 0.05 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |




















