
Satco 60w T24 Incandescent vintage style E26 Base 120v 2200K Amber Finish Bulb
Description
Satco 60w T24 Incandescent vintage style Amber 2000 Average rated hours Medium Base 120v
Features:- Watts: 60W, Rated Life: 20000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T24
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: Amber, Lumens: 80L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2200K
Specs
| General | |
| Watts | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | T24 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | Amber |
| CCT (Kelvin) | 2200K |
| Temperature | Warm White |
| Lumens | 80L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2000 |
| Physical | |
| MOL | 13 |
| MOD | 3 |
| Housing Color | None |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $126.00
-70%$126.00
$37.80More Images






Satco 60w T24 Incandescent vintage style E26 Base 120v 2200K Amber Finish Bulb
Description
Satco 60w T24 Incandescent vintage style Amber 2000 Average rated hours Medium Base 120v
Features:- Watts: 60W, Rated Life: 20000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T24
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: Amber, Lumens: 80L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2200K
Specs
| General | |
| Watts | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | T24 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | Amber |
| CCT (Kelvin) | 2200K |
| Temperature | Warm White |
| Lumens | 80L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2000 |
| Physical | |
| MOL | 13 |
| MOD | 3 |
| Housing Color | None |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 60w T24 Incandescent vintage style Amber 2000 Average rated hours Medium Base 120v
Features:- Watts: 60W, Rated Life: 20000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T24
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: Amber, Lumens: 80L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2200K
Specs
| General | |
| Watts | 60W |
| Volts | 120V |
| Shape | T24 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | Amber |
| CCT (Kelvin) | 2200K |
| Temperature | Warm White |
| Lumens | 80L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2000 |
| Physical | |
| MOL | 13 |
| MOD | 3 |
| Housing Color | None |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |














