
Satco 750w BT37 Metal Halide HID Mogul extended base 4000k
Description
Satco 750w BT37 Metal Halide HID Mogul extended base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Start
Specs
| UPC | 046135647871 |
| Watts | 750w |
| Lamp Shape | BT37 |
| Base | Mogul Extended |
| ANSI Base | EX39 |
| ANSI Code | M149/E |
| Lamp Code | MS750/PS/BU-HOR/BT37 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 11-1/2'' |
| MOD In Inches | 4.63'' |
| Average Rated Hours | 16000 |
| Initial Lumens | 80000lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Pulse Start | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | BU +/- 90 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $113.99
-70%$113.99
$34.20Satco 750w BT37 Metal Halide HID Mogul extended base 4000k
Description
Satco 750w BT37 Metal Halide HID Mogul extended base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Start
Specs
| UPC | 046135647871 |
| Watts | 750w |
| Lamp Shape | BT37 |
| Base | Mogul Extended |
| ANSI Base | EX39 |
| ANSI Code | M149/E |
| Lamp Code | MS750/PS/BU-HOR/BT37 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 11-1/2'' |
| MOD In Inches | 4.63'' |
| Average Rated Hours | 16000 |
| Initial Lumens | 80000lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Pulse Start | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | BU +/- 90 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 750w BT37 Metal Halide HID Mogul extended base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Start
Specs
| UPC | 046135647871 |
| Watts | 750w |
| Lamp Shape | BT37 |
| Base | Mogul Extended |
| ANSI Base | EX39 |
| ANSI Code | M149/E |
| Lamp Code | MS750/PS/BU-HOR/BT37 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 11-1/2'' |
| MOD In Inches | 4.63'' |
| Average Rated Hours | 16000 |
| Initial Lumens | 80000lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Pulse Start | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | BU +/- 90 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |












