
Satco 7w Linestra LED Replacement bulb - 19.68in 2700K Dimmable lamp
Description
LED LN60 LINESTRA 2700K 19.68''LED; 7 Watt; 500 lumens; S14S base
Product Features
- Solid State LED lighting
- Full PC material (bulb finish opaque)
- Energy saving alternative to traditional incandescent T10 inner lamps
- Long life - 30,000 hours
- Simple installation (no ballasts or transformer required)
- Dimmable
Specs
| | Satco |
| | S8189 |
| | 045923081897 |
| Bulb | Linestra |
| 30,000 hours | |
| Linestra Base (S14s) | |
| Watts | 7w |
| Incandescent Equivalent | 35w |
| Lamp Shape | T10 |
| Base | S14s |
| ANSI Code | S14s |
| Lamp Code | LED LN60 LINESTRA 2700K 19.68'' |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Opaque |
| Length | 19.6875" |
| Diameter | 1.25" |
| Lumens | 500 |
| Average Rated Hours | 30,000 |
| Color Temperature | 2700K - Warm White |
| CRI | 80 |
| Lawful for sale in California | |
| RoHS Compliant | Yes |
Original: $72.00
-70%$72.00
$21.60More Images


Satco 7w Linestra LED Replacement bulb - 19.68in 2700K Dimmable lamp
Description
LED LN60 LINESTRA 2700K 19.68''LED; 7 Watt; 500 lumens; S14S base
Product Features
- Solid State LED lighting
- Full PC material (bulb finish opaque)
- Energy saving alternative to traditional incandescent T10 inner lamps
- Long life - 30,000 hours
- Simple installation (no ballasts or transformer required)
- Dimmable
Specs
| | Satco |
| | S8189 |
| | 045923081897 |
| Bulb | Linestra |
| 30,000 hours | |
| Linestra Base (S14s) | |
| Watts | 7w |
| Incandescent Equivalent | 35w |
| Lamp Shape | T10 |
| Base | S14s |
| ANSI Code | S14s |
| Lamp Code | LED LN60 LINESTRA 2700K 19.68'' |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Opaque |
| Length | 19.6875" |
| Diameter | 1.25" |
| Lumens | 500 |
| Average Rated Hours | 30,000 |
| Color Temperature | 2700K - Warm White |
| CRI | 80 |
| Lawful for sale in California | |
| RoHS Compliant | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
LED LN60 LINESTRA 2700K 19.68''LED; 7 Watt; 500 lumens; S14S base
Product Features
- Solid State LED lighting
- Full PC material (bulb finish opaque)
- Energy saving alternative to traditional incandescent T10 inner lamps
- Long life - 30,000 hours
- Simple installation (no ballasts or transformer required)
- Dimmable
Specs
| | Satco |
| | S8189 |
| | 045923081897 |
| Bulb | Linestra |
| 30,000 hours | |
| Linestra Base (S14s) | |
| Watts | 7w |
| Incandescent Equivalent | 35w |
| Lamp Shape | T10 |
| Base | S14s |
| ANSI Code | S14s |
| Lamp Code | LED LN60 LINESTRA 2700K 19.68'' |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Opaque |
| Length | 19.6875" |
| Diameter | 1.25" |
| Lumens | 500 |
| Average Rated Hours | 30,000 |
| Color Temperature | 2700K - Warm White |
| CRI | 80 |
| Lawful for sale in California | |
| RoHS Compliant | Yes |














