✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Satco 80w - LED HID Replacement 5000K Mogul extended base 277-347 volts
Description
80 watt - LED HID Replacement; 5000K; Mogul extended base; 277-347 volts
Features- High Lumen Omni-directional LED for Industrial / Commercial applications
- Replaces HID, CFL, and Incandescent
- Ballast by-pass - Direct wire only 277 - 347V
- UL approved for totally enclosed fixtures
- Damp location - IP65 rated
- For outdoor & indoor use
- Base up or base down operation (high/low bay and post top)
- Emits no UV light / Contains no mercury (Hg)
- 5 year limited warranty
- Classified under UL 1598C
- Safety chain included
Additional Technical Specifications- Operating Frequency 50-60Hz
- Working Voltage AC 250-380V
- Power Factor >0.9
Specs
| | Satco |
| | S28715 |
| | 045923287152 |
| Product Line | Hi-Pro |
| Voltage | 277-347 |
| Watts | 80 |
| Incandescent Equivalent | 400W |
| Fluorescent Equivalent | 100W |
| HID Equivalent | 320W |
| Base | Mogul Extended |
| ANSI Base | EX39 |
| Lamp Code | 80W/LED/HID/5000K/277-347V/EX39 |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | White |
| MOL In Inches | 9-1/4'' |
| MOD In Inches | 5.87'' |
| Initial Lumens | 10640 |
| Average Rated Hours | 50000 |
| Kelvin Temp | 5000 |
| Color | Natural Light |
| CRI | 80+ |
| Beam Spread Deg | 300 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +65C (+149F) |
| Pack | 4 |
| Package Type | Box |
| Lawful for sale in California | |
| DLC ID: | PL1XBF8N9DWC; PLTP63LREWFZ |
| RoHS Compliant | Yes |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Thermal Management | More Details About |
$56.37
Original: $187.91
-70%Satco 80w - LED HID Replacement 5000K Mogul extended base 277-347 volts—
$187.91
$56.37Satco 80w - LED HID Replacement 5000K Mogul extended base 277-347 volts
Description
80 watt - LED HID Replacement; 5000K; Mogul extended base; 277-347 volts
Features- High Lumen Omni-directional LED for Industrial / Commercial applications
- Replaces HID, CFL, and Incandescent
- Ballast by-pass - Direct wire only 277 - 347V
- UL approved for totally enclosed fixtures
- Damp location - IP65 rated
- For outdoor & indoor use
- Base up or base down operation (high/low bay and post top)
- Emits no UV light / Contains no mercury (Hg)
- 5 year limited warranty
- Classified under UL 1598C
- Safety chain included
Additional Technical Specifications- Operating Frequency 50-60Hz
- Working Voltage AC 250-380V
- Power Factor >0.9
Specs
| | Satco |
| | S28715 |
| | 045923287152 |
| Product Line | Hi-Pro |
| Voltage | 277-347 |
| Watts | 80 |
| Incandescent Equivalent | 400W |
| Fluorescent Equivalent | 100W |
| HID Equivalent | 320W |
| Base | Mogul Extended |
| ANSI Base | EX39 |
| Lamp Code | 80W/LED/HID/5000K/277-347V/EX39 |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | White |
| MOL In Inches | 9-1/4'' |
| MOD In Inches | 5.87'' |
| Initial Lumens | 10640 |
| Average Rated Hours | 50000 |
| Kelvin Temp | 5000 |
| Color | Natural Light |
| CRI | 80+ |
| Beam Spread Deg | 300 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +65C (+149F) |
| Pack | 4 |
| Package Type | Box |
| Lawful for sale in California | |
| DLC ID: | PL1XBF8N9DWC; PLTP63LREWFZ |
| RoHS Compliant | Yes |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Thermal Management | More Details About |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
80 watt - LED HID Replacement; 5000K; Mogul extended base; 277-347 volts
Features- High Lumen Omni-directional LED for Industrial / Commercial applications
- Replaces HID, CFL, and Incandescent
- Ballast by-pass - Direct wire only 277 - 347V
- UL approved for totally enclosed fixtures
- Damp location - IP65 rated
- For outdoor & indoor use
- Base up or base down operation (high/low bay and post top)
- Emits no UV light / Contains no mercury (Hg)
- 5 year limited warranty
- Classified under UL 1598C
- Safety chain included
Additional Technical Specifications- Operating Frequency 50-60Hz
- Working Voltage AC 250-380V
- Power Factor >0.9
Specs
| | Satco |
| | S28715 |
| | 045923287152 |
| Product Line | Hi-Pro |
| Voltage | 277-347 |
| Watts | 80 |
| Incandescent Equivalent | 400W |
| Fluorescent Equivalent | 100W |
| HID Equivalent | 320W |
| Base | Mogul Extended |
| ANSI Base | EX39 |
| Lamp Code | 80W/LED/HID/5000K/277-347V/EX39 |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | White |
| MOL In Inches | 9-1/4'' |
| MOD In Inches | 5.87'' |
| Initial Lumens | 10640 |
| Average Rated Hours | 50000 |
| Kelvin Temp | 5000 |
| Color | Natural Light |
| CRI | 80+ |
| Beam Spread Deg | 300 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +65C (+149F) |
| Pack | 4 |
| Package Type | Box |
| Lawful for sale in California | |
| DLC ID: | PL1XBF8N9DWC; PLTP63LREWFZ |
| RoHS Compliant | Yes |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Thermal Management | More Details About |
