
Satco 85w T5 Compact Fluorescent 6500K E39 Mogul base 120v Spiral Bulb
Description
Satco 85w T5 Compact Fluorescent 6500K E39 Mogul base 120v Spiral Bulb
Features:- Watts: 85W, Incandescent Equivalent: 350W
- Volts: 120V, Shape: T5
- Base: Mogul, Ansi Base: E39
- Finish: White, Lumens: 5700L
- Temperature: Daylight, CCT (Kelvin): 6500K
- Warranty: 2 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 85W |
| Incandescent Equivalent | 350W |
| Volts | 120V |
| Shape | T5 |
| Base | Mogul |
| Ansi Base | E39 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 6500K |
| Temperature | Daylight |
| CRI | 85 |
| Lumens | 5700L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 10000 |
| Electrical | |
| Power Factor | >0.5 |
| Physical | |
| MOL | 10.47 |
| MOD | 4.02 |
| Housing Color | White |
| Additional Information | |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Dry |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $80.00
-70%$80.00
$24.00More Images

Satco 85w T5 Compact Fluorescent 6500K E39 Mogul base 120v Spiral Bulb
Description
Satco 85w T5 Compact Fluorescent 6500K E39 Mogul base 120v Spiral Bulb
Features:- Watts: 85W, Incandescent Equivalent: 350W
- Volts: 120V, Shape: T5
- Base: Mogul, Ansi Base: E39
- Finish: White, Lumens: 5700L
- Temperature: Daylight, CCT (Kelvin): 6500K
- Warranty: 2 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 85W |
| Incandescent Equivalent | 350W |
| Volts | 120V |
| Shape | T5 |
| Base | Mogul |
| Ansi Base | E39 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 6500K |
| Temperature | Daylight |
| CRI | 85 |
| Lumens | 5700L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 10000 |
| Electrical | |
| Power Factor | >0.5 |
| Physical | |
| MOL | 10.47 |
| MOD | 4.02 |
| Housing Color | White |
| Additional Information | |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Dry |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 85w T5 Compact Fluorescent 6500K E39 Mogul base 120v Spiral Bulb
Features:- Watts: 85W, Incandescent Equivalent: 350W
- Volts: 120V, Shape: T5
- Base: Mogul, Ansi Base: E39
- Finish: White, Lumens: 5700L
- Temperature: Daylight, CCT (Kelvin): 6500K
- Warranty: 2 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 85W |
| Incandescent Equivalent | 350W |
| Volts | 120V |
| Shape | T5 |
| Base | Mogul |
| Ansi Base | E39 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 6500K |
| Temperature | Daylight |
| CRI | 85 |
| Lumens | 5700L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 10000 |
| Electrical | |
| Power Factor | >0.5 |
| Physical | |
| MOL | 10.47 |
| MOD | 4.02 |
| Housing Color | White |
| Additional Information | |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Dry |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |















