✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Satco 8w A19 LED Clear 3000k Warm White E26 Medium base 120 Volt
Description
Satco 8w A19 LED Clear 3000k Warm White E26 Medium base 120 Volt
Features:- Lawful for sale in California
- Shape: A19, CRI: 90
- Volts: 120, Watts: 8
- Base: E26, Lumens: 800
- Color Temp: 3000k, Color: Warm White
- Rated Life: 15,000 hrs, Dimmable
Specs
| General | |
| Watts | 8 |
| Incandescent Equivalent | 60 |
| Volts | 120v |
| Shape | A19 |
| Base | E26 Medium |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 3000k |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 90 |
| Lumens | 800 |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Dimmable |
| Hours Rated | 15,000 hrs |
| Technology | LED |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60 Hz |
| Dimming Type | Forward |
| Power Factor | 0.9 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Physical | |
| MOL | 4.3 |
| MOD | 2.36 |
| Weight (lb.) | 0.08 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Compliant |
Additional Info
$5.70
Original: $19.00
-70%Satco 8w A19 LED Clear 3000k Warm White E26 Medium base 120 Volt—
$19.00
$5.70Satco 8w A19 LED Clear 3000k Warm White E26 Medium base 120 Volt
Description
Satco 8w A19 LED Clear 3000k Warm White E26 Medium base 120 Volt
Features:- Lawful for sale in California
- Shape: A19, CRI: 90
- Volts: 120, Watts: 8
- Base: E26, Lumens: 800
- Color Temp: 3000k, Color: Warm White
- Rated Life: 15,000 hrs, Dimmable
Specs
| General | |
| Watts | 8 |
| Incandescent Equivalent | 60 |
| Volts | 120v |
| Shape | A19 |
| Base | E26 Medium |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 3000k |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 90 |
| Lumens | 800 |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Dimmable |
| Hours Rated | 15,000 hrs |
| Technology | LED |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60 Hz |
| Dimming Type | Forward |
| Power Factor | 0.9 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Physical | |
| MOL | 4.3 |
| MOD | 2.36 |
| Weight (lb.) | 0.08 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Compliant |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 8w A19 LED Clear 3000k Warm White E26 Medium base 120 Volt
Features:- Lawful for sale in California
- Shape: A19, CRI: 90
- Volts: 120, Watts: 8
- Base: E26, Lumens: 800
- Color Temp: 3000k, Color: Warm White
- Rated Life: 15,000 hrs, Dimmable
Specs
| General | |
| Watts | 8 |
| Incandescent Equivalent | 60 |
| Volts | 120v |
| Shape | A19 |
| Base | E26 Medium |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 3000k |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 90 |
| Lumens | 800 |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Dimmable |
| Hours Rated | 15,000 hrs |
| Technology | LED |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60 Hz |
| Dimming Type | Forward |
| Power Factor | 0.9 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Physical | |
| MOL | 4.3 |
| MOD | 2.36 |
| Weight (lb.) | 0.08 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Compliant |






