
Satco 9w 4in. LED Directional Retrofit Downlight 2700K Warm White - Dimmable
Description
Satco S9466 LED Directional Retrofit Downlight.
This Retrofit lamp has 9 watt equivalent to 45w Incandescent. Its color temperature is 2700K Warm White.
- Solid State LED lighting
- Directional Downlight Retrofit
- Gimbaled
- Long life
- Dimmable
Specs
| Manufacturer | Satco |
| NAED | S9466 |
| UPC | 045923094668 |
| Voltage | 120 |
| Watts | 9 |
| Incandescent Equivalent | 45W |
| Base | Connector |
| Lamp Code | 9WLED/DIR/4/90'/27K/120V |
| Dimmable/Non-Dimmable | Dimmable |
| Suggested Dimmers | Compatible dimmers for S9466 |
| MOL In Inches | 3-5/16'' |
| MOD In Inches | 6'' |
| Initial Lumens | 600 |
| Average Rated Hours | 50000 |
| Color Temp | 2700 |
| Color | Warm White |
| CRI | 90 |
| Beam Spread Deg | 90 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Fixture Type | Retrofit |
| UL or ETL Listed | Yes |
| UL Classification | cULus Classified - Wet Location Rated |
| Energy Star | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Original: $37.00
-70%$37.00
$11.10More Images

Satco 9w 4in. LED Directional Retrofit Downlight 2700K Warm White - Dimmable
Description
Satco S9466 LED Directional Retrofit Downlight.
This Retrofit lamp has 9 watt equivalent to 45w Incandescent. Its color temperature is 2700K Warm White.
- Solid State LED lighting
- Directional Downlight Retrofit
- Gimbaled
- Long life
- Dimmable
Specs
| Manufacturer | Satco |
| NAED | S9466 |
| UPC | 045923094668 |
| Voltage | 120 |
| Watts | 9 |
| Incandescent Equivalent | 45W |
| Base | Connector |
| Lamp Code | 9WLED/DIR/4/90'/27K/120V |
| Dimmable/Non-Dimmable | Dimmable |
| Suggested Dimmers | Compatible dimmers for S9466 |
| MOL In Inches | 3-5/16'' |
| MOD In Inches | 6'' |
| Initial Lumens | 600 |
| Average Rated Hours | 50000 |
| Color Temp | 2700 |
| Color | Warm White |
| CRI | 90 |
| Beam Spread Deg | 90 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Fixture Type | Retrofit |
| UL or ETL Listed | Yes |
| UL Classification | cULus Classified - Wet Location Rated |
| Energy Star | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco S9466 LED Directional Retrofit Downlight.
This Retrofit lamp has 9 watt equivalent to 45w Incandescent. Its color temperature is 2700K Warm White.
- Solid State LED lighting
- Directional Downlight Retrofit
- Gimbaled
- Long life
- Dimmable
Specs
| Manufacturer | Satco |
| NAED | S9466 |
| UPC | 045923094668 |
| Voltage | 120 |
| Watts | 9 |
| Incandescent Equivalent | 45W |
| Base | Connector |
| Lamp Code | 9WLED/DIR/4/90'/27K/120V |
| Dimmable/Non-Dimmable | Dimmable |
| Suggested Dimmers | Compatible dimmers for S9466 |
| MOL In Inches | 3-5/16'' |
| MOD In Inches | 6'' |
| Initial Lumens | 600 |
| Average Rated Hours | 50000 |
| Color Temp | 2700 |
| Color | Warm White |
| CRI | 90 |
| Beam Spread Deg | 90 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Fixture Type | Retrofit |
| UL or ETL Listed | Yes |
| UL Classification | cULus Classified - Wet Location Rated |
| Energy Star | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |






















