
Satco F6T4/CW 6w 9.8inch T4 Cool White Fluorescent Tube Light
Description
Satco F6T4/CW 6 watt 4100K cool white T4 fluorescent straight tube light
Features:
- 6 watt
- Light Output: 480 lumens
- Color Temperature: 4100K - Cool White
- Color Rendering Index (CRI): 82
- Average Rated Life: 10,000 hours
- maximum overall length: 9.8 Inch
- Diameter: 0.5in
- G5 mini bi-pin base
Specs
| Abbreviation Name | F6T4/CW |
| Base | Miniature Bi-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 0.5 |
| Luminous Flux (LM) | 480 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.8 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | T4 |
| Wattage (W) | 6W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images



Satco F6T4/CW 6w 9.8inch T4 Cool White Fluorescent Tube Light
Description
Satco F6T4/CW 6 watt 4100K cool white T4 fluorescent straight tube light
Features:
- 6 watt
- Light Output: 480 lumens
- Color Temperature: 4100K - Cool White
- Color Rendering Index (CRI): 82
- Average Rated Life: 10,000 hours
- maximum overall length: 9.8 Inch
- Diameter: 0.5in
- G5 mini bi-pin base
Specs
| Abbreviation Name | F6T4/CW |
| Base | Miniature Bi-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 0.5 |
| Luminous Flux (LM) | 480 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.8 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | T4 |
| Wattage (W) | 6W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco F6T4/CW 6 watt 4100K cool white T4 fluorescent straight tube light
Features:
- 6 watt
- Light Output: 480 lumens
- Color Temperature: 4100K - Cool White
- Color Rendering Index (CRI): 82
- Average Rated Life: 10,000 hours
- maximum overall length: 9.8 Inch
- Diameter: 0.5in
- G5 mini bi-pin base
Specs
| Abbreviation Name | F6T4/CW |
| Base | Miniature Bi-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 0.5 |
| Luminous Flux (LM) | 480 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.8 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | T4 |
| Wattage (W) | 6W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |

















