
Satco LED Shoe Box Lamp Wattage and CCT Tunable 120-277v White Finish Bulb
Description
SATCO NUVO S28938R1 LED Hi-Pro Lamp offers a 320 degree rotating EX39 base making the installation of this lamp easier than ever. The two different on-unit CCT and Wattage Selectable switches give the user the power to customize the lighting for each unique environment. The notable design of the expandable light panels, when used in its fully open operating position, provides a 180 degree beam angle that enables the user to focus the light distribution exactly where it is needed the most. The outstanding heat dissipation, the ballast bypass feature, and the integrated 4kV surge protection make this lamp the perfect HID replacement for shoebox fixtures and commercial area lighting. An optional 10kV hardwire surge protector is available to provide an additional level of protection when needed.
Features:- Watts: 90W/100W/110W, Incandescent Equivalent: 750W
- Volts: 120V-277V, Shape: Integrated LED
- Base: Mogul Extended, Ansi Base: EX39
- Finish: White, Lumens: 13500L/14500L/15400L
- Temperature: Soft White to Natural Light, CCT (Kelvin): 3000K/4000K/5000K
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 90W/100W/110W |
| Incandescent Equivalent | 750W |
| Volts | 120V-277V |
| Shape | Integrated LED |
| Base | Mogul Extended |
| Ansi Base | EX39 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Temperature | Soft White to Natural Light |
| CRI | 80 |
| Lumens | 13500L/14500L/15400L |
| Beam Spread | 180 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 50000 |
| Smart Product Info | |
| IOT Enabled | No |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Operating Temperature | -30C (-22F) to 45C (113F) |
| Physical | |
| MOL | 11.26 |
| MOD | 8.9 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 3.68 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Certified;cULus - Classified;cULus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $321.00
-70%$321.00
$96.30More Images









Satco LED Shoe Box Lamp Wattage and CCT Tunable 120-277v White Finish Bulb
Description
SATCO NUVO S28938R1 LED Hi-Pro Lamp offers a 320 degree rotating EX39 base making the installation of this lamp easier than ever. The two different on-unit CCT and Wattage Selectable switches give the user the power to customize the lighting for each unique environment. The notable design of the expandable light panels, when used in its fully open operating position, provides a 180 degree beam angle that enables the user to focus the light distribution exactly where it is needed the most. The outstanding heat dissipation, the ballast bypass feature, and the integrated 4kV surge protection make this lamp the perfect HID replacement for shoebox fixtures and commercial area lighting. An optional 10kV hardwire surge protector is available to provide an additional level of protection when needed.
Features:- Watts: 90W/100W/110W, Incandescent Equivalent: 750W
- Volts: 120V-277V, Shape: Integrated LED
- Base: Mogul Extended, Ansi Base: EX39
- Finish: White, Lumens: 13500L/14500L/15400L
- Temperature: Soft White to Natural Light, CCT (Kelvin): 3000K/4000K/5000K
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 90W/100W/110W |
| Incandescent Equivalent | 750W |
| Volts | 120V-277V |
| Shape | Integrated LED |
| Base | Mogul Extended |
| Ansi Base | EX39 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Temperature | Soft White to Natural Light |
| CRI | 80 |
| Lumens | 13500L/14500L/15400L |
| Beam Spread | 180 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 50000 |
| Smart Product Info | |
| IOT Enabled | No |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Operating Temperature | -30C (-22F) to 45C (113F) |
| Physical | |
| MOL | 11.26 |
| MOD | 8.9 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 3.68 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Certified;cULus - Classified;cULus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SATCO NUVO S28938R1 LED Hi-Pro Lamp offers a 320 degree rotating EX39 base making the installation of this lamp easier than ever. The two different on-unit CCT and Wattage Selectable switches give the user the power to customize the lighting for each unique environment. The notable design of the expandable light panels, when used in its fully open operating position, provides a 180 degree beam angle that enables the user to focus the light distribution exactly where it is needed the most. The outstanding heat dissipation, the ballast bypass feature, and the integrated 4kV surge protection make this lamp the perfect HID replacement for shoebox fixtures and commercial area lighting. An optional 10kV hardwire surge protector is available to provide an additional level of protection when needed.
Features:- Watts: 90W/100W/110W, Incandescent Equivalent: 750W
- Volts: 120V-277V, Shape: Integrated LED
- Base: Mogul Extended, Ansi Base: EX39
- Finish: White, Lumens: 13500L/14500L/15400L
- Temperature: Soft White to Natural Light, CCT (Kelvin): 3000K/4000K/5000K
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 90W/100W/110W |
| Incandescent Equivalent | 750W |
| Volts | 120V-277V |
| Shape | Integrated LED |
| Base | Mogul Extended |
| Ansi Base | EX39 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Temperature | Soft White to Natural Light |
| CRI | 80 |
| Lumens | 13500L/14500L/15400L |
| Beam Spread | 180 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 50000 |
| Smart Product Info | |
| IOT Enabled | No |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Operating Temperature | -30C (-22F) to 45C (113F) |
| Physical | |
| MOL | 11.26 |
| MOD | 8.9 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 3.68 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Certified;cULus - Classified;cULus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |


















