✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Satco MS1000/10000 Metal Halide Grow Lamp
Description
Features:
- Ballast/ANSI Code: M47/E
- Base: E39 Mogul Base
- Shape: T120
- Average rated life: 10000 hours
- HOR+-15 Operating Position
- Clear finish
- 10000K
Specs
| UPC | 045923059100 |
| Watts | 1000 |
| Lamp Shape | T120 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M47/E |
| Lamp Code | MS1000/10000 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 15-3/8" |
| MOD In Inches | 4.63" |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 68000 |
| Kelvin Temp | 10000 |
| Probe Start | Yes |
| Fixture Type | Enclosed |
| CRI | 85 |
| Burning Position | HOR+-15 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
$85.00
Satco MS1000/10000 Metal Halide Grow Lamp—
$85.00
More Images

Satco MS1000/10000 Metal Halide Grow Lamp
Description
Features:
- Ballast/ANSI Code: M47/E
- Base: E39 Mogul Base
- Shape: T120
- Average rated life: 10000 hours
- HOR+-15 Operating Position
- Clear finish
- 10000K
Specs
| UPC | 045923059100 |
| Watts | 1000 |
| Lamp Shape | T120 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M47/E |
| Lamp Code | MS1000/10000 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 15-3/8" |
| MOD In Inches | 4.63" |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 68000 |
| Kelvin Temp | 10000 |
| Probe Start | Yes |
| Fixture Type | Enclosed |
| CRI | 85 |
| Burning Position | HOR+-15 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Features:
- Ballast/ANSI Code: M47/E
- Base: E39 Mogul Base
- Shape: T120
- Average rated life: 10000 hours
- HOR+-15 Operating Position
- Clear finish
- 10000K
Specs
| UPC | 045923059100 |
| Watts | 1000 |
| Lamp Shape | T120 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M47/E |
| Lamp Code | MS1000/10000 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 15-3/8" |
| MOD In Inches | 4.63" |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 68000 |
| Kelvin Temp | 10000 |
| Probe Start | Yes |
| Fixture Type | Enclosed |
| CRI | 85 |
| Burning Position | HOR+-15 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
