
Satco Quartz 375w Halogen Infrared 120v RSC T3 Heat Lamp
Description
SATCO S4550 quartz 375W halogen lamp features a tubular infrared lensed lamp and a recessed single contact base.
Features:- Watts: 375W, Voltage: 120V
- Shape: T3
- Base: Double Ended Recessed Single Contact, Ansi Base: R7s
- Finish: Clear,
- Rated Life: 5000 hrs
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2400K
- Maximum Overall Length: 8.8 inch
- Diameter: 0.375 inch
Specs
| General | |
| Watts | 375W |
| Volts | 120V |
| Shape | T3 |
| Base | Double Ended Recessed Single Contact |
| Ansi Base | R7s |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2400K |
| Temperature | Warm White |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 5000 |
| Physical | |
| MOL | 8.8 |
| MOD | 0.375 |
| Weight (lb.) | 0.12 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
Additional Info
Original: $38.00
-70%$38.00
$11.40Satco Quartz 375w Halogen Infrared 120v RSC T3 Heat Lamp
Description
SATCO S4550 quartz 375W halogen lamp features a tubular infrared lensed lamp and a recessed single contact base.
Features:- Watts: 375W, Voltage: 120V
- Shape: T3
- Base: Double Ended Recessed Single Contact, Ansi Base: R7s
- Finish: Clear,
- Rated Life: 5000 hrs
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2400K
- Maximum Overall Length: 8.8 inch
- Diameter: 0.375 inch
Specs
| General | |
| Watts | 375W |
| Volts | 120V |
| Shape | T3 |
| Base | Double Ended Recessed Single Contact |
| Ansi Base | R7s |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2400K |
| Temperature | Warm White |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 5000 |
| Physical | |
| MOL | 8.8 |
| MOD | 0.375 |
| Weight (lb.) | 0.12 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SATCO S4550 quartz 375W halogen lamp features a tubular infrared lensed lamp and a recessed single contact base.
Features:- Watts: 375W, Voltage: 120V
- Shape: T3
- Base: Double Ended Recessed Single Contact, Ansi Base: R7s
- Finish: Clear,
- Rated Life: 5000 hrs
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2400K
- Maximum Overall Length: 8.8 inch
- Diameter: 0.375 inch
Specs
| General | |
| Watts | 375W |
| Volts | 120V |
| Shape | T3 |
| Base | Double Ended Recessed Single Contact |
| Ansi Base | R7s |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2400K |
| Temperature | Warm White |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 5000 |
| Physical | |
| MOL | 8.8 |
| MOD | 0.375 |
| Weight (lb.) | 0.12 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |






















