✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Satco 7w T5 LED Tube 21 inch 700lm 4000k Cool White - Ballast Bypass
Description
Satco 7w T5 LED Tube 21 inch 700lm 4000k Cool White - Ballast Bypass
Features:- Wattage: 7w
- Base: G5 2 Pin
- Shape: T5
- Lumens: 700lm
- Rated Life: 50,000 hours
- Color: 4000k
- Color Temp: Cool White
- Ballast Bypass - No ballast or external driver required
- Tube length: 21 inch
- Direct wire 120-277V line voltage
- Double ended wiring
- NSF Approved
- PET Shatterproof coated
- 5 year Limited warranty
Specs
| UPC | 045923119088 |
| Voltage | 120-277 |
| Watts | 7 |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Fluorescent Equivalent | 13W |
| Power Factor | 0.9 |
| Lamp Shape | T5 |
| Base | Miniature Bi-Pin |
| ANSI Base | G5 |
| Lamp Code | 7W/LED/T5/840/BP |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | Frosted |
| MOL In Inches | 21 |
| MOD In Inches | 0-5/8'' |
| Initial Lumens | 700 |
| Average Rated Hours | 50000 |
| Color Temperature | 4000k |
| Color | Cool White |
| CRI | 80 |
| Beam Spread Deg | 240 |
| Operating Temperature | -25C (-13F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Pack | 10 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| Material | Glass |
| RoHS Compliant | Yes |
| UL or ETL Listed | Yes |
| UL Classification | cULus Classified - Damp Location Rated |
| Warranty | 5 Year Limited |
Additional Info
$6.30
Original: $21.00
-70%Satco 7w T5 LED Tube 21 inch 700lm 4000k Cool White - Ballast Bypass—
$21.00
$6.30Satco 7w T5 LED Tube 21 inch 700lm 4000k Cool White - Ballast Bypass
Description
Satco 7w T5 LED Tube 21 inch 700lm 4000k Cool White - Ballast Bypass
Features:- Wattage: 7w
- Base: G5 2 Pin
- Shape: T5
- Lumens: 700lm
- Rated Life: 50,000 hours
- Color: 4000k
- Color Temp: Cool White
- Ballast Bypass - No ballast or external driver required
- Tube length: 21 inch
- Direct wire 120-277V line voltage
- Double ended wiring
- NSF Approved
- PET Shatterproof coated
- 5 year Limited warranty
Specs
| UPC | 045923119088 |
| Voltage | 120-277 |
| Watts | 7 |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Fluorescent Equivalent | 13W |
| Power Factor | 0.9 |
| Lamp Shape | T5 |
| Base | Miniature Bi-Pin |
| ANSI Base | G5 |
| Lamp Code | 7W/LED/T5/840/BP |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | Frosted |
| MOL In Inches | 21 |
| MOD In Inches | 0-5/8'' |
| Initial Lumens | 700 |
| Average Rated Hours | 50000 |
| Color Temperature | 4000k |
| Color | Cool White |
| CRI | 80 |
| Beam Spread Deg | 240 |
| Operating Temperature | -25C (-13F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Pack | 10 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| Material | Glass |
| RoHS Compliant | Yes |
| UL or ETL Listed | Yes |
| UL Classification | cULus Classified - Damp Location Rated |
| Warranty | 5 Year Limited |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 7w T5 LED Tube 21 inch 700lm 4000k Cool White - Ballast Bypass
Features:- Wattage: 7w
- Base: G5 2 Pin
- Shape: T5
- Lumens: 700lm
- Rated Life: 50,000 hours
- Color: 4000k
- Color Temp: Cool White
- Ballast Bypass - No ballast or external driver required
- Tube length: 21 inch
- Direct wire 120-277V line voltage
- Double ended wiring
- NSF Approved
- PET Shatterproof coated
- 5 year Limited warranty
Specs
| UPC | 045923119088 |
| Voltage | 120-277 |
| Watts | 7 |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Fluorescent Equivalent | 13W |
| Power Factor | 0.9 |
| Lamp Shape | T5 |
| Base | Miniature Bi-Pin |
| ANSI Base | G5 |
| Lamp Code | 7W/LED/T5/840/BP |
| Dimmable/Non-Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | Frosted |
| MOL In Inches | 21 |
| MOD In Inches | 0-5/8'' |
| Initial Lumens | 700 |
| Average Rated Hours | 50000 |
| Color Temperature | 4000k |
| Color | Cool White |
| CRI | 80 |
| Beam Spread Deg | 240 |
| Operating Temperature | -25C (-13F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Pack | 10 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| Material | Glass |
| RoHS Compliant | Yes |
| UL or ETL Listed | Yes |
| UL Classification | cULus Classified - Damp Location Rated |
| Warranty | 5 Year Limited |
















