✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

2Pk - Satco 4.5w B11 LED Frosted 350lm 2700k Warm White E26 Base Dimmable Bulb
Description
2Pk - Satco 4.5w B11 LED Frosted 350lm 2700k Warm White E26 Base Dimmable Bulb
FEATURES:- LED with a traditional incandescent look and feel
- Omni-directional light source
- Smooth dimming
- Replaces up to 40w lamps
- Long life - 15,000 hours
| UPC | 045923217050 |
| Volts | 120 |
| Watts | 4.5w |
| Equivalent Watts | 40w |
| Lamp Shape | b11 |
| Base | Medium E26 |
| Lamp Code | 4.5W ETF/LED/27K/FR/120V/CD |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Frost |
| MOL (in) | 3 7/8'' |
| MOD In | 1-3/8'' |
| Initial Lumens | 350 |
| Average Rated Hours | 15000 |
| Kilvin Temp | 2700 |
| Color | Warm White |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Beam Spread Deg | 360 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Pack | 12-2pks |
| Package Type | CD/2 |
| Energy Star | ENERGY STAR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Fixture Type | Enclosed Rated |
| UL or ETL Listed | Yes |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| Warranty | 3 Year Limited |
Additional Info
$11.40
Original: $38.00
-70%2Pk - Satco 4.5w B11 LED Frosted 350lm 2700k Warm White E26 Base Dimmable Bulb—
$38.00
$11.40More Images


2Pk - Satco 4.5w B11 LED Frosted 350lm 2700k Warm White E26 Base Dimmable Bulb
Description
2Pk - Satco 4.5w B11 LED Frosted 350lm 2700k Warm White E26 Base Dimmable Bulb
FEATURES:- LED with a traditional incandescent look and feel
- Omni-directional light source
- Smooth dimming
- Replaces up to 40w lamps
- Long life - 15,000 hours
| UPC | 045923217050 |
| Volts | 120 |
| Watts | 4.5w |
| Equivalent Watts | 40w |
| Lamp Shape | b11 |
| Base | Medium E26 |
| Lamp Code | 4.5W ETF/LED/27K/FR/120V/CD |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Frost |
| MOL (in) | 3 7/8'' |
| MOD In | 1-3/8'' |
| Initial Lumens | 350 |
| Average Rated Hours | 15000 |
| Kilvin Temp | 2700 |
| Color | Warm White |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Beam Spread Deg | 360 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Pack | 12-2pks |
| Package Type | CD/2 |
| Energy Star | ENERGY STAR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Fixture Type | Enclosed Rated |
| UL or ETL Listed | Yes |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| Warranty | 3 Year Limited |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
2Pk - Satco 4.5w B11 LED Frosted 350lm 2700k Warm White E26 Base Dimmable Bulb
FEATURES:- LED with a traditional incandescent look and feel
- Omni-directional light source
- Smooth dimming
- Replaces up to 40w lamps
- Long life - 15,000 hours
| UPC | 045923217050 |
| Volts | 120 |
| Watts | 4.5w |
| Equivalent Watts | 40w |
| Lamp Shape | b11 |
| Base | Medium E26 |
| Lamp Code | 4.5W ETF/LED/27K/FR/120V/CD |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Frost |
| MOL (in) | 3 7/8'' |
| MOD In | 1-3/8'' |
| Initial Lumens | 350 |
| Average Rated Hours | 15000 |
| Kilvin Temp | 2700 |
| Color | Warm White |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Beam Spread Deg | 360 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Pack | 12-2pks |
| Package Type | CD/2 |
| Energy Star | ENERGY STAR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Fixture Type | Enclosed Rated |
| UL or ETL Listed | Yes |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| Warranty | 3 Year Limited |




















