
Satco S2911 13w T5 F13T5/D Daylight 21 inch Preheat Fluorescent Tube Light
Description
S2911 13 watts T5 F13T5/D Daylight 21 inch Preheat Fluorescent Tube Light
Specs
| Watts | 13w |
| Shape | T5 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| ANSI Base | G5 |
| CCT (Kelvin) | 6500k |
| Temperature | Daylight |
| CRI | 76 |
| Lumens | 780lm |
| Beam Spread | 360 |
| Hours Rated | 5000 |
| Lamp Type | Linear |
| Bulb Type | Fluorescent |
| Hg Content | 5 |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| MOL | 20.91 in |
| MOD | 0.63 in |
| Safety Listing | Not Listed |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | No |
| CEC Status | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $14.00
-70%$14.00
$4.20More Images

Satco S2911 13w T5 F13T5/D Daylight 21 inch Preheat Fluorescent Tube Light
Description
S2911 13 watts T5 F13T5/D Daylight 21 inch Preheat Fluorescent Tube Light
Specs
| Watts | 13w |
| Shape | T5 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| ANSI Base | G5 |
| CCT (Kelvin) | 6500k |
| Temperature | Daylight |
| CRI | 76 |
| Lumens | 780lm |
| Beam Spread | 360 |
| Hours Rated | 5000 |
| Lamp Type | Linear |
| Bulb Type | Fluorescent |
| Hg Content | 5 |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| MOL | 20.91 in |
| MOD | 0.63 in |
| Safety Listing | Not Listed |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | No |
| CEC Status | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
S2911 13 watts T5 F13T5/D Daylight 21 inch Preheat Fluorescent Tube Light
Specs
| Watts | 13w |
| Shape | T5 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| ANSI Base | G5 |
| CCT (Kelvin) | 6500k |
| Temperature | Daylight |
| CRI | 76 |
| Lumens | 780lm |
| Beam Spread | 360 |
| Hours Rated | 5000 |
| Lamp Type | Linear |
| Bulb Type | Fluorescent |
| Hg Content | 5 |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| MOL | 20.91 in |
| MOD | 0.63 in |
| Safety Listing | Not Listed |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | No |
| CEC Status | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |














