
Satco S4830 175w Metal Halide HID Mogul base ED28 Coated 3700K
Description
Satco S4830 175w Metal Halide HID Mogul base ED28 Coated 3700K
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 045923048302 |
| Watts | 175 |
| Lamp Shape | ED28 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M57/E |
| Lamp Code | MH175/ED28/C/U/4K/E39 |
| Finish | Coated |
| MOL In Inches | 8-5/16'' |
| MOD In Inches | 3.50'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 13300 |
| Kelvin Temp | 3700 |
| Color | Cool White |
| Probe Start | Yes |
| CRI | 70 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

Satco S4830 175w Metal Halide HID Mogul base ED28 Coated 3700K
Description
Satco S4830 175w Metal Halide HID Mogul base ED28 Coated 3700K
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 045923048302 |
| Watts | 175 |
| Lamp Shape | ED28 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M57/E |
| Lamp Code | MH175/ED28/C/U/4K/E39 |
| Finish | Coated |
| MOL In Inches | 8-5/16'' |
| MOD In Inches | 3.50'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 13300 |
| Kelvin Temp | 3700 |
| Color | Cool White |
| Probe Start | Yes |
| CRI | 70 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco S4830 175w Metal Halide HID Mogul base ED28 Coated 3700K
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 045923048302 |
| Watts | 175 |
| Lamp Shape | ED28 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M57/E |
| Lamp Code | MH175/ED28/C/U/4K/E39 |
| Finish | Coated |
| MOL In Inches | 8-5/16'' |
| MOD In Inches | 3.50'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 13300 |
| Kelvin Temp | 3700 |
| Color | Cool White |
| Probe Start | Yes |
| CRI | 70 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















