
Satco 400w ED37 Metal Halide HID E39 Mogul base 4000K Clear Finish Bulb
Description
Satco 400w ED37 Metal Halide HID E39 Mogul base 4000K Clear Finish Bulb
Features:- Watts: 400W, Rated Life: 20000 hrs
- Shape: ED37
- Base: Mogul, Ansi Base: E39
- Finish: Clear, Lumens: 36000L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4000K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 400W |
| Shape | ED37 |
| Base | Mogul |
| Ansi Base | E39 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 4000K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 60 |
| Lumens | 36000L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 20000 |
| Physical | |
| MOL | 11.5 |
| MOD | 4.63 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.05 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
More Images


Satco 400w ED37 Metal Halide HID E39 Mogul base 4000K Clear Finish Bulb
Description
Satco 400w ED37 Metal Halide HID E39 Mogul base 4000K Clear Finish Bulb
Features:- Watts: 400W, Rated Life: 20000 hrs
- Shape: ED37
- Base: Mogul, Ansi Base: E39
- Finish: Clear, Lumens: 36000L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4000K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 400W |
| Shape | ED37 |
| Base | Mogul |
| Ansi Base | E39 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 4000K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 60 |
| Lumens | 36000L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 20000 |
| Physical | |
| MOL | 11.5 |
| MOD | 4.63 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.05 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 400w ED37 Metal Halide HID E39 Mogul base 4000K Clear Finish Bulb
Features:- Watts: 400W, Rated Life: 20000 hrs
- Shape: ED37
- Base: Mogul, Ansi Base: E39
- Finish: Clear, Lumens: 36000L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4000K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 400W |
| Shape | ED37 |
| Base | Mogul |
| Ansi Base | E39 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 4000K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 60 |
| Lumens | 36000L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 20000 |
| Physical | |
| MOL | 11.5 |
| MOD | 4.63 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.05 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |














