
Satco S4857 70w Metal Halide HID Medium base ED17 Coated 3700K
Description
Satco S4857 70w Metal Halide HID Medium base ED17 Coated 3700K
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Start
Specs
| UPC | 045923048579 |
| Watts | 70 |
| Lamp Shape | ED17 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| ANSI Code | M98/E |
| Lamp Code | MH70/C/U/ED17/4K/E26 |
| Finish | Coated |
| MOL In Inches | 5-7/16'' |
| MOD In Inches | 2.13'' |
| Average Rated Hours | 15000 |
| Initial Lumens | 5300 |
| Kelvin Temp | 3700 |
| Color | Cool White |
| CRI | 70 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Satco S4857 70w Metal Halide HID Medium base ED17 Coated 3700K
Description
Satco S4857 70w Metal Halide HID Medium base ED17 Coated 3700K
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Start
Specs
| UPC | 045923048579 |
| Watts | 70 |
| Lamp Shape | ED17 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| ANSI Code | M98/E |
| Lamp Code | MH70/C/U/ED17/4K/E26 |
| Finish | Coated |
| MOL In Inches | 5-7/16'' |
| MOD In Inches | 2.13'' |
| Average Rated Hours | 15000 |
| Initial Lumens | 5300 |
| Kelvin Temp | 3700 |
| Color | Cool White |
| CRI | 70 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco S4857 70w Metal Halide HID Medium base ED17 Coated 3700K
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Start
Specs
| UPC | 045923048579 |
| Watts | 70 |
| Lamp Shape | ED17 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| ANSI Code | M98/E |
| Lamp Code | MH70/C/U/ED17/4K/E26 |
| Finish | Coated |
| MOL In Inches | 5-7/16'' |
| MOD In Inches | 2.13'' |
| Average Rated Hours | 15000 |
| Initial Lumens | 5300 |
| Kelvin Temp | 3700 |
| Color | Cool White |
| CRI | 70 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















