
Satco S5829 175w Metal Halide HID Mogul base ED28 4200K
Description
Satco S5829 175w Metal Halide HID Mogul base ED28 4200K
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 045923058295 |
| Watts | 175 |
| Lamp Shape | ED28 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M57/E |
| Lamp Code | MH175/ED28/U/4K |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 8.31'' |
| MOD In Inches | 3.50'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 13600 |
| Kelvin Temp | 4200 |
| Color | Cool White |
| Pulse Start | Yes |
| Open Rated | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $27.99
-70%$27.99
$8.40More Images

Satco S5829 175w Metal Halide HID Mogul base ED28 4200K
Description
Satco S5829 175w Metal Halide HID Mogul base ED28 4200K
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 045923058295 |
| Watts | 175 |
| Lamp Shape | ED28 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M57/E |
| Lamp Code | MH175/ED28/U/4K |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 8.31'' |
| MOD In Inches | 3.50'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 13600 |
| Kelvin Temp | 4200 |
| Color | Cool White |
| Pulse Start | Yes |
| Open Rated | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco S5829 175w Metal Halide HID Mogul base ED28 4200K
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 045923058295 |
| Watts | 175 |
| Lamp Shape | ED28 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M57/E |
| Lamp Code | MH175/ED28/U/4K |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 8.31'' |
| MOD In Inches | 3.50'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 13600 |
| Kelvin Temp | 4200 |
| Color | Cool White |
| Pulse Start | Yes |
| Open Rated | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















