✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Satco S5833 400w Metal Halide HID Mogul base ED37 4000K
Description
Satco S5833 400w Metal Halide HID Mogul base ED37 4000K
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 045923058332 |
| Watts | 400 |
| Lamp Shape | ED37 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M59/E |
| Lamp Code | MH400/ED37/U/4K |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 11.5'' |
| MOD In Inches | 4.63'' |
| Average Rated Hours | 15000 |
| Initial Lumens | 36000 |
| Kelvin Temp | 4000 |
| Color | Cool White |
| Pulse Start | Yes |
| Open Rated | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
$8.70
Original: $28.99
-70%Satco S5833 400w Metal Halide HID Mogul base ED37 4000K—
$28.99
$8.70More Images

Satco S5833 400w Metal Halide HID Mogul base ED37 4000K
Description
Satco S5833 400w Metal Halide HID Mogul base ED37 4000K
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 045923058332 |
| Watts | 400 |
| Lamp Shape | ED37 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M59/E |
| Lamp Code | MH400/ED37/U/4K |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 11.5'' |
| MOD In Inches | 4.63'' |
| Average Rated Hours | 15000 |
| Initial Lumens | 36000 |
| Kelvin Temp | 4000 |
| Color | Cool White |
| Pulse Start | Yes |
| Open Rated | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco S5833 400w Metal Halide HID Mogul base ED37 4000K
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 045923058332 |
| Watts | 400 |
| Lamp Shape | ED37 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M59/E |
| Lamp Code | MH400/ED37/U/4K |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 11.5'' |
| MOD In Inches | 4.63'' |
| Average Rated Hours | 15000 |
| Initial Lumens | 36000 |
| Kelvin Temp | 4000 |
| Color | Cool White |
| Pulse Start | Yes |
| Open Rated | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















