
Satco S5835 1000w Metal Halide HID Mogul base BT56 4000K
Description
Satco S5835 1000w Metal Halide HID Mogul base BT56 4000K
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 045923058356 |
| Watts | 1000 |
| Lamp Shape | BT56 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M47/E |
| Lamp Code | MH1000/BT56/U/4K |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 15.38'' |
| MOD In Inches | 7.00'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 105000 |
| Kelvin Temp | 4000 |
| Color | Cool White |
| Pulse Start | Yes |
| Open Rated | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $51.99
-70%$51.99
$15.60More Images

Satco S5835 1000w Metal Halide HID Mogul base BT56 4000K
Description
Satco S5835 1000w Metal Halide HID Mogul base BT56 4000K
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 045923058356 |
| Watts | 1000 |
| Lamp Shape | BT56 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M47/E |
| Lamp Code | MH1000/BT56/U/4K |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 15.38'' |
| MOD In Inches | 7.00'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 105000 |
| Kelvin Temp | 4000 |
| Color | Cool White |
| Pulse Start | Yes |
| Open Rated | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco S5835 1000w Metal Halide HID Mogul base BT56 4000K
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 045923058356 |
| Watts | 1000 |
| Lamp Shape | BT56 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M47/E |
| Lamp Code | MH1000/BT56/U/4K |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 15.38'' |
| MOD In Inches | 7.00'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 105000 |
| Kelvin Temp | 4000 |
| Color | Cool White |
| Pulse Start | Yes |
| Open Rated | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |










