
Satco S6770 55W Long Twin Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3500K fluorescent bulb
Description
Satco S6770 55W Long Twin Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3500K fluorescent bulb
Shape: Long Twin Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 55W
Base: 2G11
Luminous Flux: 4800LM
Color Temperature: 3500K
Maximum Overall Length: 21.1 inch
Specs
| Abbreviation Name | FT55DL/835 |
| Base | 2G11 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 4800 |
| Maximum Overall Length (in) | 21.1 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | T5 |
| Wattage (W) | 55W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $34.00
-70%$34.00
$10.20Satco S6770 55W Long Twin Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3500K fluorescent bulb
Description
Satco S6770 55W Long Twin Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3500K fluorescent bulb
Shape: Long Twin Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 55W
Base: 2G11
Luminous Flux: 4800LM
Color Temperature: 3500K
Maximum Overall Length: 21.1 inch
Specs
| Abbreviation Name | FT55DL/835 |
| Base | 2G11 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 4800 |
| Maximum Overall Length (in) | 21.1 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | T5 |
| Wattage (W) | 55W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco S6770 55W Long Twin Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3500K fluorescent bulb
Shape: Long Twin Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 55W
Base: 2G11
Luminous Flux: 4800LM
Color Temperature: 3500K
Maximum Overall Length: 21.1 inch
Specs
| Abbreviation Name | FT55DL/835 |
| Base | 2G11 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 4800 |
| Maximum Overall Length (in) | 21.1 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | T5 |
| Wattage (W) | 55W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




