
Satco S7226 18W Mini Spirals Natural Light 5000K fluorescent bulb
Description
18 watt; Mini Spiral Compact Fluorescent; 5000K; 82 CRI; Medium base; 120 volts
Features:
- Self-ballasted Spiral CFL
- Uses 75% less energy than equivalent incandescent lamps
- Long Life
- Instant On
Specs
| Abbreviation Name | 18T2/50 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 5000K |
| Diameter (in) | 2.12 |
| Incandescent Equivalent (W) | 75W |
| Luminous Flux (LM) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.52 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Mini Spiral |
| Wattage (W) | 18W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Satco S7226 18W Mini Spirals Natural Light 5000K fluorescent bulb
Description
18 watt; Mini Spiral Compact Fluorescent; 5000K; 82 CRI; Medium base; 120 volts
Features:
- Self-ballasted Spiral CFL
- Uses 75% less energy than equivalent incandescent lamps
- Long Life
- Instant On
Specs
| Abbreviation Name | 18T2/50 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 5000K |
| Diameter (in) | 2.12 |
| Incandescent Equivalent (W) | 75W |
| Luminous Flux (LM) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.52 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Mini Spiral |
| Wattage (W) | 18W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
18 watt; Mini Spiral Compact Fluorescent; 5000K; 82 CRI; Medium base; 120 volts
Features:
- Self-ballasted Spiral CFL
- Uses 75% less energy than equivalent incandescent lamps
- Long Life
- Instant On
Specs
| Abbreviation Name | 18T2/50 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 5000K |
| Diameter (in) | 2.12 |
| Incandescent Equivalent (W) | 75W |
| Luminous Flux (LM) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.52 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Mini Spiral |
| Wattage (W) | 18W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




















