
Satco Temporary work light For use with remote drivers 3000K Warm White
Description
Satco 86-216 LED temporary light can be mounted with a hook to be placed. The 86-216 LED temporary light emits 680/850/1400 lumens while only consuming 10/12/24 watts to replace 45/65 watts Incandescent. It has a connector base and runs into 12/34 volts and in 3000K color temperature.
Features:- Wet location rated, Beam Angle: 280 deg.
- Shape: LED Module, Finish: White
- Base: Connector, CRI: 90
- Color Temp: 3000k, Color: Warm White
- Rated Life: 25,000 hrs, Dimmable
- Warranty: 2 Years Limited
Specs
| General | |
| Watts | 10w,12w,24w |
| Incandescent Equivalent | 45w,65w |
| Volts | 12-34v |
| Shape | LED Module |
| Base | Connector |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000k |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 90 |
| Lumens | 680L, 850L, 1400L |
| Beam Spread | 280 |
| Dimmable | Dimmable |
| Hours Rated | 25,000 hrs |
| Lamp Type | LED |
| Technology | LED |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60 Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Operating Temperature | -20C (4F) to a maximum of 45C (113F) |
| Physical | |
| MOL | 5.91 |
| MOD | 4.59 |
| Lens Finish | Frosted |
| Weight (lb.) | 1 |
| Additional Information | |
| Includes | Driver not included |
| Warranty | 2 Years Limited |
| Compliance | |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | No |
| CEC Status | Lawful for sale in California |
Additional Info
Original: $27.00
-70%$27.00
$8.10More Images




Satco Temporary work light For use with remote drivers 3000K Warm White
Description
Satco 86-216 LED temporary light can be mounted with a hook to be placed. The 86-216 LED temporary light emits 680/850/1400 lumens while only consuming 10/12/24 watts to replace 45/65 watts Incandescent. It has a connector base and runs into 12/34 volts and in 3000K color temperature.
Features:- Wet location rated, Beam Angle: 280 deg.
- Shape: LED Module, Finish: White
- Base: Connector, CRI: 90
- Color Temp: 3000k, Color: Warm White
- Rated Life: 25,000 hrs, Dimmable
- Warranty: 2 Years Limited
Specs
| General | |
| Watts | 10w,12w,24w |
| Incandescent Equivalent | 45w,65w |
| Volts | 12-34v |
| Shape | LED Module |
| Base | Connector |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000k |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 90 |
| Lumens | 680L, 850L, 1400L |
| Beam Spread | 280 |
| Dimmable | Dimmable |
| Hours Rated | 25,000 hrs |
| Lamp Type | LED |
| Technology | LED |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60 Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Operating Temperature | -20C (4F) to a maximum of 45C (113F) |
| Physical | |
| MOL | 5.91 |
| MOD | 4.59 |
| Lens Finish | Frosted |
| Weight (lb.) | 1 |
| Additional Information | |
| Includes | Driver not included |
| Warranty | 2 Years Limited |
| Compliance | |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | No |
| CEC Status | Lawful for sale in California |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 86-216 LED temporary light can be mounted with a hook to be placed. The 86-216 LED temporary light emits 680/850/1400 lumens while only consuming 10/12/24 watts to replace 45/65 watts Incandescent. It has a connector base and runs into 12/34 volts and in 3000K color temperature.
Features:- Wet location rated, Beam Angle: 280 deg.
- Shape: LED Module, Finish: White
- Base: Connector, CRI: 90
- Color Temp: 3000k, Color: Warm White
- Rated Life: 25,000 hrs, Dimmable
- Warranty: 2 Years Limited
Specs
| General | |
| Watts | 10w,12w,24w |
| Incandescent Equivalent | 45w,65w |
| Volts | 12-34v |
| Shape | LED Module |
| Base | Connector |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000k |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 90 |
| Lumens | 680L, 850L, 1400L |
| Beam Spread | 280 |
| Dimmable | Dimmable |
| Hours Rated | 25,000 hrs |
| Lamp Type | LED |
| Technology | LED |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60 Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Operating Temperature | -20C (4F) to a maximum of 45C (113F) |
| Physical | |
| MOL | 5.91 |
| MOD | 4.59 |
| Lens Finish | Frosted |
| Weight (lb.) | 1 |
| Additional Information | |
| Includes | Driver not included |
| Warranty | 2 Years Limited |
| Compliance | |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | No |
| CEC Status | Lawful for sale in California |












