
Skypans BCM 208V Type 3471 20,000W G38 Mogul Bi-Post Halogen Replacement Lamp
Description
Skypans BCM 208V Type 3471 20,000W G38 Mogul Bi-Post Halogen Replacement Lamp
Features:- Abbreviation Name: BCM
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: G38 Mogul Bi-Post
- Filament: C-13-8
- Shape: T31, Finish: Clear
- Voltage: 208, Wattage: 20,000
- Color Temperature (K): 3200K
- Luminous Flux (LM): 570000
- Rated Life: 500 hrs
Areas of Application:
- Stage and theatre
- Studio, TV and film
- Professional Photography
- Club & Disco
Cross Reference:
- Osram 54713 BCM 208V
Specs
| Abbreviation Name | BCM |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | G38 Mogul Bi-Post |
| Filament | C-13-8 |
| Shape | T31 |
| Finish | Clear |
| Voltage | 208 |
| Wattage | 20,000 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Luminous Flux (LM) | 570000 |
| Rated Life | 500 hrs |
| Maximum Overall Length (in) | 21.65 |
| Diameter (in) | 3.94 |
Equipment
- Mole - Richardson Type 2471
- Mole - Richardson Type 8351
Original: $1,673.99
-70%$1,673.99
$502.20More Images


Skypans BCM 208V Type 3471 20,000W G38 Mogul Bi-Post Halogen Replacement Lamp
Description
Skypans BCM 208V Type 3471 20,000W G38 Mogul Bi-Post Halogen Replacement Lamp
Features:- Abbreviation Name: BCM
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: G38 Mogul Bi-Post
- Filament: C-13-8
- Shape: T31, Finish: Clear
- Voltage: 208, Wattage: 20,000
- Color Temperature (K): 3200K
- Luminous Flux (LM): 570000
- Rated Life: 500 hrs
Areas of Application:
- Stage and theatre
- Studio, TV and film
- Professional Photography
- Club & Disco
Cross Reference:
- Osram 54713 BCM 208V
Specs
| Abbreviation Name | BCM |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | G38 Mogul Bi-Post |
| Filament | C-13-8 |
| Shape | T31 |
| Finish | Clear |
| Voltage | 208 |
| Wattage | 20,000 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Luminous Flux (LM) | 570000 |
| Rated Life | 500 hrs |
| Maximum Overall Length (in) | 21.65 |
| Diameter (in) | 3.94 |
Equipment
- Mole - Richardson Type 2471
- Mole - Richardson Type 8351
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Skypans BCM 208V Type 3471 20,000W G38 Mogul Bi-Post Halogen Replacement Lamp
Features:- Abbreviation Name: BCM
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: G38 Mogul Bi-Post
- Filament: C-13-8
- Shape: T31, Finish: Clear
- Voltage: 208, Wattage: 20,000
- Color Temperature (K): 3200K
- Luminous Flux (LM): 570000
- Rated Life: 500 hrs
Areas of Application:
- Stage and theatre
- Studio, TV and film
- Professional Photography
- Club & Disco
Cross Reference:
- Osram 54713 BCM 208V
Specs
| Abbreviation Name | BCM |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | G38 Mogul Bi-Post |
| Filament | C-13-8 |
| Shape | T31 |
| Finish | Clear |
| Voltage | 208 |
| Wattage | 20,000 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Luminous Flux (LM) | 570000 |
| Rated Life | 500 hrs |
| Maximum Overall Length (in) | 21.65 |
| Diameter (in) | 3.94 |
Equipment
- Mole - Richardson Type 2471
- Mole - Richardson Type 8351






















