
Spacelites FCM Type 7261 1,000W Molequartz R7s Base Halogen Replacement Lamp
Description
Spacelites FCM Type 7261 1,000W Molequartz R7s Base Halogen Replacement Lamp
Features:- Abbreviation Name: FCM
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: R7s Recessed Single Contact
- Filament: C-6, Shape: Double-Ended
- Lamp Finish: Clear
- Voltage: 120, Wattage: 1,000
- Luminous Flux (LM): 28000
- Color Temperature (K): 3200K
- CRI: 100, Rated Life: 300 hrs
Specs
| Abbreviation Name | FCM |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Filament | C-6 |
| Shape | Double-Ended |
| Lamp Finish | Clear |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 1,000 |
| Luminous Flux (LM) | 28000 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Rated Life | 300 hrs |
| Maximum Overall Length (in) | 4.664 |
More Images

Spacelites FCM Type 7261 1,000W Molequartz R7s Base Halogen Replacement Lamp
Description
Spacelites FCM Type 7261 1,000W Molequartz R7s Base Halogen Replacement Lamp
Features:- Abbreviation Name: FCM
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: R7s Recessed Single Contact
- Filament: C-6, Shape: Double-Ended
- Lamp Finish: Clear
- Voltage: 120, Wattage: 1,000
- Luminous Flux (LM): 28000
- Color Temperature (K): 3200K
- CRI: 100, Rated Life: 300 hrs
Specs
| Abbreviation Name | FCM |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Filament | C-6 |
| Shape | Double-Ended |
| Lamp Finish | Clear |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 1,000 |
| Luminous Flux (LM) | 28000 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Rated Life | 300 hrs |
| Maximum Overall Length (in) | 4.664 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Spacelites FCM Type 7261 1,000W Molequartz R7s Base Halogen Replacement Lamp
Features:- Abbreviation Name: FCM
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: R7s Recessed Single Contact
- Filament: C-6, Shape: Double-Ended
- Lamp Finish: Clear
- Voltage: 120, Wattage: 1,000
- Luminous Flux (LM): 28000
- Color Temperature (K): 3200K
- CRI: 100, Rated Life: 300 hrs
Specs
| Abbreviation Name | FCM |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Filament | C-6 |
| Shape | Double-Ended |
| Lamp Finish | Clear |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 1,000 |
| Luminous Flux (LM) | 28000 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Rated Life | 300 hrs |
| Maximum Overall Length (in) | 4.664 |




















