
SUNLITE 05495 Compact Fluorescent SL25, 25W Mini Twist Bulb
Description
25W mini twist spiral compact fluorescent lamp, with integral 120V ballast, medium screw base, 4100K color temperature, 80 CRI, 1450 Lumens
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 2.63 |
| Incandescent Equivalent (W) | 100W |
| Luminous Flux (LM) | 1450 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.75 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Mini Twist |
| Wattage (W) | 25W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

SUNLITE 05495 Compact Fluorescent SL25, 25W Mini Twist Bulb
Description
25W mini twist spiral compact fluorescent lamp, with integral 120V ballast, medium screw base, 4100K color temperature, 80 CRI, 1450 Lumens
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 2.63 |
| Incandescent Equivalent (W) | 100W |
| Luminous Flux (LM) | 1450 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.75 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Mini Twist |
| Wattage (W) | 25W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
25W mini twist spiral compact fluorescent lamp, with integral 120V ballast, medium screw base, 4100K color temperature, 80 CRI, 1450 Lumens
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 2.63 |
| Incandescent Equivalent (W) | 100W |
| Luminous Flux (LM) | 1450 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.75 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Mini Twist |
| Wattage (W) | 25W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




















