
Sunlite 1000w 240v T3 Recessed Single Contact R7s Base Clear Incandescent Bulb
Description
Sunlite Incandescent Light Bulb 1000 watt 240 volt T3 Recessed Single Contact R7s Base 3200K Natural White Clear
FEATURES:- Bulb Shape: T3
- Average rated hours: 1500
- Base: Recessed Single Contact R7s
- Finish: Clear
- Average life span years: 1
- Dimmable: Yes - Dimmable
- Watts: 1000, Volts: 240
- Lumens brightness: 18,000 hours
- Coating: UV Protected
- Color Rendering Index CRI: 100
- Emitted color: Bright White
- Color temperature kelvin: 3200K
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb Shape | T3 |
| Average rated hours | 1500 |
| Base | Recessed Single Contact (R7s) |
| Finish | Clear |
| Average life span years | 1 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 1000 |
| Volts | 240 |
| Light Characteristics | |
| Lumens brightness | 18000 |
| Coating | UV Protected |
| Color Rendering Index CRI | 100 |
| Emitted color | Bright White |
| Color temperature kelvin | 3200K |
| Product Dimensions | |
| Mol | 9.99 |
| Diameter inches | 0.488 |
| Item dimension | (W) 0.49 (H) 9.98 (D) 0.49 |
| Product Data | |
| Pack size | 12 |
| Mercury Free | Yes |
| Abbreviation Name | Q1000T3CL |
| Item upc | 653703406510 |
Additional Info
More Images

Sunlite 1000w 240v T3 Recessed Single Contact R7s Base Clear Incandescent Bulb
Description
Sunlite Incandescent Light Bulb 1000 watt 240 volt T3 Recessed Single Contact R7s Base 3200K Natural White Clear
FEATURES:- Bulb Shape: T3
- Average rated hours: 1500
- Base: Recessed Single Contact R7s
- Finish: Clear
- Average life span years: 1
- Dimmable: Yes - Dimmable
- Watts: 1000, Volts: 240
- Lumens brightness: 18,000 hours
- Coating: UV Protected
- Color Rendering Index CRI: 100
- Emitted color: Bright White
- Color temperature kelvin: 3200K
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb Shape | T3 |
| Average rated hours | 1500 |
| Base | Recessed Single Contact (R7s) |
| Finish | Clear |
| Average life span years | 1 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 1000 |
| Volts | 240 |
| Light Characteristics | |
| Lumens brightness | 18000 |
| Coating | UV Protected |
| Color Rendering Index CRI | 100 |
| Emitted color | Bright White |
| Color temperature kelvin | 3200K |
| Product Dimensions | |
| Mol | 9.99 |
| Diameter inches | 0.488 |
| Item dimension | (W) 0.49 (H) 9.98 (D) 0.49 |
| Product Data | |
| Pack size | 12 |
| Mercury Free | Yes |
| Abbreviation Name | Q1000T3CL |
| Item upc | 653703406510 |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Sunlite Incandescent Light Bulb 1000 watt 240 volt T3 Recessed Single Contact R7s Base 3200K Natural White Clear
FEATURES:- Bulb Shape: T3
- Average rated hours: 1500
- Base: Recessed Single Contact R7s
- Finish: Clear
- Average life span years: 1
- Dimmable: Yes - Dimmable
- Watts: 1000, Volts: 240
- Lumens brightness: 18,000 hours
- Coating: UV Protected
- Color Rendering Index CRI: 100
- Emitted color: Bright White
- Color temperature kelvin: 3200K
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb Shape | T3 |
| Average rated hours | 1500 |
| Base | Recessed Single Contact (R7s) |
| Finish | Clear |
| Average life span years | 1 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 1000 |
| Volts | 240 |
| Light Characteristics | |
| Lumens brightness | 18000 |
| Coating | UV Protected |
| Color Rendering Index CRI | 100 |
| Emitted color | Bright White |
| Color temperature kelvin | 3200K |
| Product Dimensions | |
| Mol | 9.99 |
| Diameter inches | 0.488 |
| Item dimension | (W) 0.49 (H) 9.98 (D) 0.49 |
| Product Data | |
| Pack size | 12 |
| Mercury Free | Yes |
| Abbreviation Name | Q1000T3CL |
| Item upc | 653703406510 |












