
Sunlite 12-in 15w LED Double Band Fixture CCT Tunable Brushed Nickel 100-277v
Description
Sunlite's LED ceiling fixtures are designed for years of maintenance-free service. The brushed nickel finish highlights the stylish and clean appearance that will compliment any decor. These dimmable fixtures have energy-efficient LED technology built-in, they are also ETL Listed for damp location installation with a life span of up to 50,000 hours. Ideal for offices, hotel rooms, bedrooms, bathrooms, kitchens, dining areas, entryways, or anywhere downlights is needed.
Features:- Watts: 15, Volts: 120
- Material: Steel & Acrylic, Safety Rating: ETL - Damp Location
- Lens Finish: White, Finish: Brushed Nickel
- Brightness: 1050 lumens, Lumens Per Watt (LPW): 70
- Shape: Round, Mounting: Surface
- Light Appearance: CCT Tunable, Color Temperature: 30K/40K/50K
- Fixture Life Hours: 50,000 hrs, Dimmable
Specs
| GENERAL CHARACTERISTICS | |
| Fixture Life Hours | 50,000 hrs |
| Material | Steel & Acrylic |
| Lens Finish | White |
| Finish | Brushed Nickel |
| Lumens Per Watt (LPW) | 70 |
| Life (based on 3hr/day) | 45.7 |
| Safety Rating | ETL - Damp Location |
| Dimmable | TRUE |
| FIXTURE CHARACTERISTICS | |
| Style | Traditional |
| Shape | Round |
| Number of Lights | 1 - Light |
| Mounting | Surface |
| Use Location | indoor |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| Watts | 15 |
| Volts | 120 |
| Equivalent Watts | 60 |
| Operating Temperature | -20+45C |
| LIGHT CHARACTERISTICS | |
| Brightness | 1050 lumens |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Light Appearance | CCT Tunable |
| Color Temperature | 30K/40K/50K |
| PRODUCT DIMENSIONS | |
| Size | 12-in |
| Height (in) | 4.50-in |
| Diameter (in) | 12-in |
| PRODUCT DATA | |
| UPC | 653703886961 |
| Brand | SUNLITE |
| Description | LFX/DCO12/BN/15W/SCT/DEEP |
Additional Info
Sunlite 12-in 15w LED Double Band Fixture CCT Tunable Brushed Nickel 100-277v
Description
Sunlite's LED ceiling fixtures are designed for years of maintenance-free service. The brushed nickel finish highlights the stylish and clean appearance that will compliment any decor. These dimmable fixtures have energy-efficient LED technology built-in, they are also ETL Listed for damp location installation with a life span of up to 50,000 hours. Ideal for offices, hotel rooms, bedrooms, bathrooms, kitchens, dining areas, entryways, or anywhere downlights is needed.
Features:- Watts: 15, Volts: 120
- Material: Steel & Acrylic, Safety Rating: ETL - Damp Location
- Lens Finish: White, Finish: Brushed Nickel
- Brightness: 1050 lumens, Lumens Per Watt (LPW): 70
- Shape: Round, Mounting: Surface
- Light Appearance: CCT Tunable, Color Temperature: 30K/40K/50K
- Fixture Life Hours: 50,000 hrs, Dimmable
Specs
| GENERAL CHARACTERISTICS | |
| Fixture Life Hours | 50,000 hrs |
| Material | Steel & Acrylic |
| Lens Finish | White |
| Finish | Brushed Nickel |
| Lumens Per Watt (LPW) | 70 |
| Life (based on 3hr/day) | 45.7 |
| Safety Rating | ETL - Damp Location |
| Dimmable | TRUE |
| FIXTURE CHARACTERISTICS | |
| Style | Traditional |
| Shape | Round |
| Number of Lights | 1 - Light |
| Mounting | Surface |
| Use Location | indoor |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| Watts | 15 |
| Volts | 120 |
| Equivalent Watts | 60 |
| Operating Temperature | -20+45C |
| LIGHT CHARACTERISTICS | |
| Brightness | 1050 lumens |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Light Appearance | CCT Tunable |
| Color Temperature | 30K/40K/50K |
| PRODUCT DIMENSIONS | |
| Size | 12-in |
| Height (in) | 4.50-in |
| Diameter (in) | 12-in |
| PRODUCT DATA | |
| UPC | 653703886961 |
| Brand | SUNLITE |
| Description | LFX/DCO12/BN/15W/SCT/DEEP |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Sunlite's LED ceiling fixtures are designed for years of maintenance-free service. The brushed nickel finish highlights the stylish and clean appearance that will compliment any decor. These dimmable fixtures have energy-efficient LED technology built-in, they are also ETL Listed for damp location installation with a life span of up to 50,000 hours. Ideal for offices, hotel rooms, bedrooms, bathrooms, kitchens, dining areas, entryways, or anywhere downlights is needed.
Features:- Watts: 15, Volts: 120
- Material: Steel & Acrylic, Safety Rating: ETL - Damp Location
- Lens Finish: White, Finish: Brushed Nickel
- Brightness: 1050 lumens, Lumens Per Watt (LPW): 70
- Shape: Round, Mounting: Surface
- Light Appearance: CCT Tunable, Color Temperature: 30K/40K/50K
- Fixture Life Hours: 50,000 hrs, Dimmable
Specs
| GENERAL CHARACTERISTICS | |
| Fixture Life Hours | 50,000 hrs |
| Material | Steel & Acrylic |
| Lens Finish | White |
| Finish | Brushed Nickel |
| Lumens Per Watt (LPW) | 70 |
| Life (based on 3hr/day) | 45.7 |
| Safety Rating | ETL - Damp Location |
| Dimmable | TRUE |
| FIXTURE CHARACTERISTICS | |
| Style | Traditional |
| Shape | Round |
| Number of Lights | 1 - Light |
| Mounting | Surface |
| Use Location | indoor |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| Watts | 15 |
| Volts | 120 |
| Equivalent Watts | 60 |
| Operating Temperature | -20+45C |
| LIGHT CHARACTERISTICS | |
| Brightness | 1050 lumens |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Light Appearance | CCT Tunable |
| Color Temperature | 30K/40K/50K |
| PRODUCT DIMENSIONS | |
| Size | 12-in |
| Height (in) | 4.50-in |
| Diameter (in) | 12-in |
| PRODUCT DATA | |
| UPC | 653703886961 |
| Brand | SUNLITE |
| Description | LFX/DCO12/BN/15W/SCT/DEEP |













