
Sunlite 12-in 17w CCT Tunable LED Outdoor Spider Cage Ceiling Flush Mount Light
Description
Sunlite Die Cast Bulk Head is not only durable but stylish as well. This fixture is beautifully finished in textured black and features a "Spider Cage" design. This item also features a Glass Lens.
Features:- Fixture Life Hours: 50,000 hrs
, Material: Aluminum
- Lens Finish: Frosted
, Finish: Black
- Life (based on 3hr/day): 45.7
, Dimmable
- Watts: 17
, Volts: 120
- Brightness: 800 Lumens
, Color Accuracy (CRI): 80
- Light Appearance: CCT Tunable
- Color Temperature: 30K/40K/50K
- Mounting: Surface
, Use Location: Outdoor
Specs
| GENERAL CHARACTERISTICS | |
| Fixture Life Hours | 50,000 hrs |
| Material | Aluminum |
| Lens Finish | Frosted |
| Finish | Black |
| Life (based on 3hr/day) | 45.7 |
| Dimmable | TRUE |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| Watts | 17 |
| Volts | 120 |
| LIGHT CHARACTERISTICS | |
| Brightness | 800 Lumens |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Light Appearance | CCT Tunable |
| Color Temperature | 30K/40K/50K |
| FIXTURE CHARACTERISTICS | |
| Mounting | Surface |
| Use Location | Outdoor |
| PRODUCT DIMENSIONS | |
| PRODUCT DATA | |
| Item Number | 87787-SU |
| UPC | 653703877877 |
| Description | LFX/OOF/17W/SCT/BK |
Additional Info
Original: $98.27
-70%$98.27
$29.48Sunlite 12-in 17w CCT Tunable LED Outdoor Spider Cage Ceiling Flush Mount Light
Description
Sunlite Die Cast Bulk Head is not only durable but stylish as well. This fixture is beautifully finished in textured black and features a "Spider Cage" design. This item also features a Glass Lens.
Features:- Fixture Life Hours: 50,000 hrs
, Material: Aluminum
- Lens Finish: Frosted
, Finish: Black
- Life (based on 3hr/day): 45.7
, Dimmable
- Watts: 17
, Volts: 120
- Brightness: 800 Lumens
, Color Accuracy (CRI): 80
- Light Appearance: CCT Tunable
- Color Temperature: 30K/40K/50K
- Mounting: Surface
, Use Location: Outdoor
Specs
| GENERAL CHARACTERISTICS | |
| Fixture Life Hours | 50,000 hrs |
| Material | Aluminum |
| Lens Finish | Frosted |
| Finish | Black |
| Life (based on 3hr/day) | 45.7 |
| Dimmable | TRUE |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| Watts | 17 |
| Volts | 120 |
| LIGHT CHARACTERISTICS | |
| Brightness | 800 Lumens |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Light Appearance | CCT Tunable |
| Color Temperature | 30K/40K/50K |
| FIXTURE CHARACTERISTICS | |
| Mounting | Surface |
| Use Location | Outdoor |
| PRODUCT DIMENSIONS | |
| PRODUCT DATA | |
| Item Number | 87787-SU |
| UPC | 653703877877 |
| Description | LFX/OOF/17W/SCT/BK |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Sunlite Die Cast Bulk Head is not only durable but stylish as well. This fixture is beautifully finished in textured black and features a "Spider Cage" design. This item also features a Glass Lens.
Features:- Fixture Life Hours: 50,000 hrs
, Material: Aluminum
- Lens Finish: Frosted
, Finish: Black
- Life (based on 3hr/day): 45.7
, Dimmable
- Watts: 17
, Volts: 120
- Brightness: 800 Lumens
, Color Accuracy (CRI): 80
- Light Appearance: CCT Tunable
- Color Temperature: 30K/40K/50K
- Mounting: Surface
, Use Location: Outdoor
Specs
| GENERAL CHARACTERISTICS | |
| Fixture Life Hours | 50,000 hrs |
| Material | Aluminum |
| Lens Finish | Frosted |
| Finish | Black |
| Life (based on 3hr/day) | 45.7 |
| Dimmable | TRUE |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| Watts | 17 |
| Volts | 120 |
| LIGHT CHARACTERISTICS | |
| Brightness | 800 Lumens |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Light Appearance | CCT Tunable |
| Color Temperature | 30K/40K/50K |
| FIXTURE CHARACTERISTICS | |
| Mounting | Surface |
| Use Location | Outdoor |
| PRODUCT DIMENSIONS | |
| PRODUCT DATA | |
| Item Number | 87787-SU |
| UPC | 653703877877 |
| Description | LFX/OOF/17W/SCT/BK |



















