
Sunlite 13w LED T5 Tube 48-in Miniature Bi-Pin G5 Base 3500K - Ballast Bypass
Description
Highlighting a dedication to quality and integrity, the Sunlite product line includes light bulbs of LED, linear fluorescent, compact fluorescent, incandescent, HID metal halide, halogen, decorative, and specialty lamps. In addition, the Sunlite line includes various indoor and outdoor commercial, Industrial, and residential fixtures. Electrical products include extension cords, socket adapters, wall plates, receptacles and switches, dimmers, timers, surge protectors, and much more.
Features:- Base: G5
- Shape: T5, Finish: White
- Rated Life: 50,000 hrs
- Average Life Span Years: 45
- Dimmable: Non-Dimmable
- Watts: 13
- Equivalent Wattage: F28T5
- Volts: 120-277
- Lumens: 1600, CRI: 80
- Color Temperature Kelvin: 3500K
- Color: Neutral White
- Warranty: 5 Years Limited
Specs
| General Characteristics | |
| Base | G5 |
| Shape | T5 |
| Finish | White |
| Rated Life | 50,000 hrs |
| Average Life Span Years | 45 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 13 |
| Equivalent Wattage | F28T5 |
| Volts | 120-277 |
| Power Factor | 0.9 |
| Temperature | -20 to 45 |
| Light Characteristics | |
| Lumens | 1600 |
| CRI | 80 |
| Color Temperature Kelvin | 3500K |
| Color | Neutral White |
| Beam Angle | 240 deg |
| Product Dimensions | |
| MOL | 45.8 |
| MOD | 0.82 |
| Weight | 0.400 |
| Product Data | |
| Safety Rating | UL Classified - Damp Location |
| Ul rated enclosed fixtures | Yes |
| Safety rated for usa | Yes |
| Safety rated for canada | Yes |
| Dlc | Yes |
| UPC | 653703884868 |
| Abbreviation | T5/LED/BPD/4'/13W/35K |
| Warranty | 5 Years Limited |
Additional Info
Original: $16.99
-70%$16.99
$5.10Sunlite 13w LED T5 Tube 48-in Miniature Bi-Pin G5 Base 3500K - Ballast Bypass
Description
Highlighting a dedication to quality and integrity, the Sunlite product line includes light bulbs of LED, linear fluorescent, compact fluorescent, incandescent, HID metal halide, halogen, decorative, and specialty lamps. In addition, the Sunlite line includes various indoor and outdoor commercial, Industrial, and residential fixtures. Electrical products include extension cords, socket adapters, wall plates, receptacles and switches, dimmers, timers, surge protectors, and much more.
Features:- Base: G5
- Shape: T5, Finish: White
- Rated Life: 50,000 hrs
- Average Life Span Years: 45
- Dimmable: Non-Dimmable
- Watts: 13
- Equivalent Wattage: F28T5
- Volts: 120-277
- Lumens: 1600, CRI: 80
- Color Temperature Kelvin: 3500K
- Color: Neutral White
- Warranty: 5 Years Limited
Specs
| General Characteristics | |
| Base | G5 |
| Shape | T5 |
| Finish | White |
| Rated Life | 50,000 hrs |
| Average Life Span Years | 45 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 13 |
| Equivalent Wattage | F28T5 |
| Volts | 120-277 |
| Power Factor | 0.9 |
| Temperature | -20 to 45 |
| Light Characteristics | |
| Lumens | 1600 |
| CRI | 80 |
| Color Temperature Kelvin | 3500K |
| Color | Neutral White |
| Beam Angle | 240 deg |
| Product Dimensions | |
| MOL | 45.8 |
| MOD | 0.82 |
| Weight | 0.400 |
| Product Data | |
| Safety Rating | UL Classified - Damp Location |
| Ul rated enclosed fixtures | Yes |
| Safety rated for usa | Yes |
| Safety rated for canada | Yes |
| Dlc | Yes |
| UPC | 653703884868 |
| Abbreviation | T5/LED/BPD/4'/13W/35K |
| Warranty | 5 Years Limited |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Highlighting a dedication to quality and integrity, the Sunlite product line includes light bulbs of LED, linear fluorescent, compact fluorescent, incandescent, HID metal halide, halogen, decorative, and specialty lamps. In addition, the Sunlite line includes various indoor and outdoor commercial, Industrial, and residential fixtures. Electrical products include extension cords, socket adapters, wall plates, receptacles and switches, dimmers, timers, surge protectors, and much more.
Features:- Base: G5
- Shape: T5, Finish: White
- Rated Life: 50,000 hrs
- Average Life Span Years: 45
- Dimmable: Non-Dimmable
- Watts: 13
- Equivalent Wattage: F28T5
- Volts: 120-277
- Lumens: 1600, CRI: 80
- Color Temperature Kelvin: 3500K
- Color: Neutral White
- Warranty: 5 Years Limited
Specs
| General Characteristics | |
| Base | G5 |
| Shape | T5 |
| Finish | White |
| Rated Life | 50,000 hrs |
| Average Life Span Years | 45 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 13 |
| Equivalent Wattage | F28T5 |
| Volts | 120-277 |
| Power Factor | 0.9 |
| Temperature | -20 to 45 |
| Light Characteristics | |
| Lumens | 1600 |
| CRI | 80 |
| Color Temperature Kelvin | 3500K |
| Color | Neutral White |
| Beam Angle | 240 deg |
| Product Dimensions | |
| MOL | 45.8 |
| MOD | 0.82 |
| Weight | 0.400 |
| Product Data | |
| Safety Rating | UL Classified - Damp Location |
| Ul rated enclosed fixtures | Yes |
| Safety rated for usa | Yes |
| Safety rated for canada | Yes |
| Dlc | Yes |
| UPC | 653703884868 |
| Abbreviation | T5/LED/BPD/4'/13W/35K |
| Warranty | 5 Years Limited |



















