
SUNLITE 150w Protected Metal Halide Medium Pulse Start Uncoated HID Lamp
Description
Features:
PROTECTED METAL HALIDE – Sunlite high-intensity discharge lamps are perfect for outdoor lighting and commercial interiors. These energy efficient HID lamps offer exceptional efficacy, great color rendition, have a long service life, and excellent lumen maintenance.
HIGH INTENSITY DISCHARGE – This 150-watt bulb puts out a bright 13300 lumens of light. Color temperature is 4000K. Clear glass bulb.
MEDIUM BASE – Larger medium base (E26) for use in street lights, parking lot fixtures, perimeter lighting, and other commercial and industrial lighting applications. Bulb measurements 2.1 inches in diameter, 5.3 inches tall.
PULSE START – These protected pulse start bulbs feature a long 15,000-hour average lifespan.
ANSI CODE M102/O – This metal halide bulb is for use in M102/O ballast fixtures. Confirm the ANSI Code to help determine the correct bulb for your fixture and the ballast it uses.
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb | ED17 |
| Lamp Type | Protected Metal Halide |
| ANSI CODE | M102/O |
| Lamp Life Hours | 15,000 Hours |
| Bulb Finish | Clear |
| Base | Medium Screw (E26) |
| Lumens Per Watt (LPW) | 88.67 |
| Life (based on 3hr/day) | 13.7 Years |
| Estimated Energy Cost | $18.07 per Year |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 150 |
| Light Characteristics | |
| Brightness | 13300 Lumens |
| Color Accuracy (CRI) | 65 |
| Coating | Uncoated |
| Light Appearance | Cool White |
| Color Temperature | 4000K |
| Product Dimensions | |
| MOL (in) | 5.3 |
| Diameter (in) | 2.1 |
| Item Dimensions (in) | (W) 2.10 (H) 5.30 (D) 2.10 |
| Package Dimensions (in) | (W) 2.40 (H) 6.00 (D) 2.40 |
| Product Data | |
| Item Number | 03651-SU |
| Barcode on SKU | 653703036519 |
| Barcode on Case | 10653703036516 |
| Brand | SUNLITE |
| Description | MP150/U/MED |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
SUNLITE 150w Protected Metal Halide Medium Pulse Start Uncoated HID Lamp
Description
Features:
PROTECTED METAL HALIDE – Sunlite high-intensity discharge lamps are perfect for outdoor lighting and commercial interiors. These energy efficient HID lamps offer exceptional efficacy, great color rendition, have a long service life, and excellent lumen maintenance.
HIGH INTENSITY DISCHARGE – This 150-watt bulb puts out a bright 13300 lumens of light. Color temperature is 4000K. Clear glass bulb.
MEDIUM BASE – Larger medium base (E26) for use in street lights, parking lot fixtures, perimeter lighting, and other commercial and industrial lighting applications. Bulb measurements 2.1 inches in diameter, 5.3 inches tall.
PULSE START – These protected pulse start bulbs feature a long 15,000-hour average lifespan.
ANSI CODE M102/O – This metal halide bulb is for use in M102/O ballast fixtures. Confirm the ANSI Code to help determine the correct bulb for your fixture and the ballast it uses.
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb | ED17 |
| Lamp Type | Protected Metal Halide |
| ANSI CODE | M102/O |
| Lamp Life Hours | 15,000 Hours |
| Bulb Finish | Clear |
| Base | Medium Screw (E26) |
| Lumens Per Watt (LPW) | 88.67 |
| Life (based on 3hr/day) | 13.7 Years |
| Estimated Energy Cost | $18.07 per Year |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 150 |
| Light Characteristics | |
| Brightness | 13300 Lumens |
| Color Accuracy (CRI) | 65 |
| Coating | Uncoated |
| Light Appearance | Cool White |
| Color Temperature | 4000K |
| Product Dimensions | |
| MOL (in) | 5.3 |
| Diameter (in) | 2.1 |
| Item Dimensions (in) | (W) 2.10 (H) 5.30 (D) 2.10 |
| Package Dimensions (in) | (W) 2.40 (H) 6.00 (D) 2.40 |
| Product Data | |
| Item Number | 03651-SU |
| Barcode on SKU | 653703036519 |
| Barcode on Case | 10653703036516 |
| Brand | SUNLITE |
| Description | MP150/U/MED |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Features:
PROTECTED METAL HALIDE – Sunlite high-intensity discharge lamps are perfect for outdoor lighting and commercial interiors. These energy efficient HID lamps offer exceptional efficacy, great color rendition, have a long service life, and excellent lumen maintenance.
HIGH INTENSITY DISCHARGE – This 150-watt bulb puts out a bright 13300 lumens of light. Color temperature is 4000K. Clear glass bulb.
MEDIUM BASE – Larger medium base (E26) for use in street lights, parking lot fixtures, perimeter lighting, and other commercial and industrial lighting applications. Bulb measurements 2.1 inches in diameter, 5.3 inches tall.
PULSE START – These protected pulse start bulbs feature a long 15,000-hour average lifespan.
ANSI CODE M102/O – This metal halide bulb is for use in M102/O ballast fixtures. Confirm the ANSI Code to help determine the correct bulb for your fixture and the ballast it uses.
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb | ED17 |
| Lamp Type | Protected Metal Halide |
| ANSI CODE | M102/O |
| Lamp Life Hours | 15,000 Hours |
| Bulb Finish | Clear |
| Base | Medium Screw (E26) |
| Lumens Per Watt (LPW) | 88.67 |
| Life (based on 3hr/day) | 13.7 Years |
| Estimated Energy Cost | $18.07 per Year |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 150 |
| Light Characteristics | |
| Brightness | 13300 Lumens |
| Color Accuracy (CRI) | 65 |
| Coating | Uncoated |
| Light Appearance | Cool White |
| Color Temperature | 4000K |
| Product Dimensions | |
| MOL (in) | 5.3 |
| Diameter (in) | 2.1 |
| Item Dimensions (in) | (W) 2.10 (H) 5.30 (D) 2.10 |
| Package Dimensions (in) | (W) 2.40 (H) 6.00 (D) 2.40 |
| Product Data | |
| Item Number | 03651-SU |
| Barcode on SKU | 653703036519 |
| Barcode on Case | 10653703036516 |
| Brand | SUNLITE |
| Description | MP150/U/MED |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















