
Sunlite F15T8 15W 18 inch Daylight 6500k Fluorescent Tube Bulb
Description
Sunlite F15T8 15 Watt T8 Straight Tube, Medium Bi-Pin Base, Daylight
Sunlite 05085-SU F15T8/DL Daylight T8 Straight Tube Fluorescent 15 Watt lamp features a Medium Bi Pin base, provides a light output of 560 lumens at a Color Rendering Index (CRI) of 62 and can last an average of 7000 hours.
Product Features
- 15-Watt
- Daylight
- 7,000 hour average lamp life
Specs
| Abbreviation Name | F15T8/DL |
| Base | G13 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Shape | T8 |
| Color | Daylight |
| Color Temperature (K) | 6500k |
| Diameter (in) | 1.00 |
| Luminous Flux (LM) | 560 |
| Maximum Overall Length (in) | 18.00 |
| Overall Length without pins (in) | 17.25 |
| Rated Life (Hours) | 7,000 |
| Wattage (W) | 15W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images


Sunlite F15T8 15W 18 inch Daylight 6500k Fluorescent Tube Bulb
Description
Sunlite F15T8 15 Watt T8 Straight Tube, Medium Bi-Pin Base, Daylight
Sunlite 05085-SU F15T8/DL Daylight T8 Straight Tube Fluorescent 15 Watt lamp features a Medium Bi Pin base, provides a light output of 560 lumens at a Color Rendering Index (CRI) of 62 and can last an average of 7000 hours.
Product Features
- 15-Watt
- Daylight
- 7,000 hour average lamp life
Specs
| Abbreviation Name | F15T8/DL |
| Base | G13 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Shape | T8 |
| Color | Daylight |
| Color Temperature (K) | 6500k |
| Diameter (in) | 1.00 |
| Luminous Flux (LM) | 560 |
| Maximum Overall Length (in) | 18.00 |
| Overall Length without pins (in) | 17.25 |
| Rated Life (Hours) | 7,000 |
| Wattage (W) | 15W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Sunlite F15T8 15 Watt T8 Straight Tube, Medium Bi-Pin Base, Daylight
Sunlite 05085-SU F15T8/DL Daylight T8 Straight Tube Fluorescent 15 Watt lamp features a Medium Bi Pin base, provides a light output of 560 lumens at a Color Rendering Index (CRI) of 62 and can last an average of 7000 hours.
Product Features
- 15-Watt
- Daylight
- 7,000 hour average lamp life
Specs
| Abbreviation Name | F15T8/DL |
| Base | G13 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Shape | T8 |
| Color | Daylight |
| Color Temperature (K) | 6500k |
| Diameter (in) | 1.00 |
| Luminous Flux (LM) | 560 |
| Maximum Overall Length (in) | 18.00 |
| Overall Length without pins (in) | 17.25 |
| Rated Life (Hours) | 7,000 |
| Wattage (W) | 15W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |














