
Sunlite 15w LED Ceiling Fixture CCT Selectable Black Indoor Frosted Dimmable
Description
Sunlite LED Ceiling Fixture 15 watt 120 volt 3000K/4000K/5000K CCT Selectable Black Indoor Frosted Dimmable
- Type: LED Downlight (Retrofit)- Light Source: Integrated LED
- Wattage: 15 watts
- Lumens: 1000 lumens
- Color Temperature: CCT Selectable
- Beam Angle: 120 degrees
- Dimmable: Yes
- Color Rendering Index (CRI): 80
- Lifespan: 50,000 hours
- Material:Housing: Black painted steel
- Lens: Frosted glass
- Voltage: 120 volts
- Mounting Type: Surface mount
- Warranty: 5 years
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb Shape | Round |
| Average rated hours | 50000 |
| Base | Integrated LED |
| Finish | Black |
| Average life span years | 45 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Mounting | Ceiling Flush Mount |
| Fixture technology | LED |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 15W |
| Equivalent Wattage | 75 |
| Volts | 120 |
| Temperature | -4 deg. F-113 deg. F |
| Light Characteristics | |
| Lumens brightness | 1000 |
| Color Rendering Index CRI | 80 |
| Emitted color | CCT Selectable |
| Color temperature kelvin | 30K/40K/50K |
| Beam angle | 120 |
| Flicker | 30 percent |
| Product Dimensions | |
| Mol | 4.8 |
| Diameter inches | 4.75 |
| Product Data | |
| Pack size | 1 |
| Safety rating mark | ETL - Damp Location |
| Safety rated for usa | Yes |
| Safety rated for canada | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Abbreviation Name | LFX/RND/15W/3SCT/BK |
| Item upc | 653703507408 |
| Warranty years | 5 Year Limited |
Additional Info
Original: $50,600.00
-70%$50,600.00
$15,180.00More Images


Sunlite 15w LED Ceiling Fixture CCT Selectable Black Indoor Frosted Dimmable
Description
Sunlite LED Ceiling Fixture 15 watt 120 volt 3000K/4000K/5000K CCT Selectable Black Indoor Frosted Dimmable
- Type: LED Downlight (Retrofit)- Light Source: Integrated LED
- Wattage: 15 watts
- Lumens: 1000 lumens
- Color Temperature: CCT Selectable
- Beam Angle: 120 degrees
- Dimmable: Yes
- Color Rendering Index (CRI): 80
- Lifespan: 50,000 hours
- Material:Housing: Black painted steel
- Lens: Frosted glass
- Voltage: 120 volts
- Mounting Type: Surface mount
- Warranty: 5 years
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb Shape | Round |
| Average rated hours | 50000 |
| Base | Integrated LED |
| Finish | Black |
| Average life span years | 45 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Mounting | Ceiling Flush Mount |
| Fixture technology | LED |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 15W |
| Equivalent Wattage | 75 |
| Volts | 120 |
| Temperature | -4 deg. F-113 deg. F |
| Light Characteristics | |
| Lumens brightness | 1000 |
| Color Rendering Index CRI | 80 |
| Emitted color | CCT Selectable |
| Color temperature kelvin | 30K/40K/50K |
| Beam angle | 120 |
| Flicker | 30 percent |
| Product Dimensions | |
| Mol | 4.8 |
| Diameter inches | 4.75 |
| Product Data | |
| Pack size | 1 |
| Safety rating mark | ETL - Damp Location |
| Safety rated for usa | Yes |
| Safety rated for canada | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Abbreviation Name | LFX/RND/15W/3SCT/BK |
| Item upc | 653703507408 |
| Warranty years | 5 Year Limited |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Sunlite LED Ceiling Fixture 15 watt 120 volt 3000K/4000K/5000K CCT Selectable Black Indoor Frosted Dimmable
- Type: LED Downlight (Retrofit)- Light Source: Integrated LED
- Wattage: 15 watts
- Lumens: 1000 lumens
- Color Temperature: CCT Selectable
- Beam Angle: 120 degrees
- Dimmable: Yes
- Color Rendering Index (CRI): 80
- Lifespan: 50,000 hours
- Material:Housing: Black painted steel
- Lens: Frosted glass
- Voltage: 120 volts
- Mounting Type: Surface mount
- Warranty: 5 years
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb Shape | Round |
| Average rated hours | 50000 |
| Base | Integrated LED |
| Finish | Black |
| Average life span years | 45 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Mounting | Ceiling Flush Mount |
| Fixture technology | LED |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 15W |
| Equivalent Wattage | 75 |
| Volts | 120 |
| Temperature | -4 deg. F-113 deg. F |
| Light Characteristics | |
| Lumens brightness | 1000 |
| Color Rendering Index CRI | 80 |
| Emitted color | CCT Selectable |
| Color temperature kelvin | 30K/40K/50K |
| Beam angle | 120 |
| Flicker | 30 percent |
| Product Dimensions | |
| Mol | 4.8 |
| Diameter inches | 4.75 |
| Product Data | |
| Pack size | 1 |
| Safety rating mark | ETL - Damp Location |
| Safety rated for usa | Yes |
| Safety rated for canada | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Abbreviation Name | LFX/RND/15W/3SCT/BK |
| Item upc | 653703507408 |
| Warranty years | 5 Year Limited |



















