
Sunlite 2-Ft. 8w Shatterproof Glass Tube CCT Selectable Dual End Hybrid 120-277v
Description
Sunlite 2FT 8w Shatterproof Glass Tube CCT Selectable Type A+B Single & Dual End Hybrid 120-277V
Features:- Type: A+B Single & Dual End Hybrid
- Bulb: T8 Linear Tube, Size (Ft): 2
- Watts: 8, Volts: 120-277
- Bulb Finish: Frosted, Material: Glass
- Base: Medium 2-Pin (G13), Lumens: 1100
- CRI: 83, Rated Life: 50000 Hours
- Color: CCT Selectable, Color Temp kelvin: 30K/35K/40K/50K/65K
- Beam Angle: 320, Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb | T8 |
| Bulb Shape | Linear Tube |
| Rated Life | 50000 Hours |
| Bulb Finish | Frosted |
| Material | Glass |
| Base | Medium 2-Pin (G13) |
| Dimming Type | 0-10V Low Voltage |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 8 |
| Volts | 120-277 |
| Equivalent Wattage | F17T8, F24T8 |
| Power Factor | 0.9 |
| Temperature | -4 deg F - 113 deg F |
| Light Characteristics | |
| Lumens | 1100 |
| Color Accuracy (CRI) | 83 |
| Color | CCT Selectable |
| Color Temperature kelvin | 30K/35K/40K/50K/65K |
| Beam Angle | 320 |
| Coating | PET Coating |
| Product Dimensions | |
| MOL (in) | 23.19 |
| MOD (in) | 1 |
| Size (Ft) | 2 |
| Product Data | |
| Item Number | 88036-SU |
| Brand | SUNLITE |
| UPC | 653703880365 |
| Description | T8/LED/HY/2'/8W/SCT |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Safety Rating | UL Listed - Damp Location |
| Safety Rated for USA | No |
| DLC Classification | No |
| Rohs Compliant | No |
| Mercury Free | No |
| CE Certified | No |
Additional Info
Manual:
88036-SU Data SheetOriginal: $43.00
-70%$43.00
$12.90Sunlite 2-Ft. 8w Shatterproof Glass Tube CCT Selectable Dual End Hybrid 120-277v
Description
Sunlite 2FT 8w Shatterproof Glass Tube CCT Selectable Type A+B Single & Dual End Hybrid 120-277V
Features:- Type: A+B Single & Dual End Hybrid
- Bulb: T8 Linear Tube, Size (Ft): 2
- Watts: 8, Volts: 120-277
- Bulb Finish: Frosted, Material: Glass
- Base: Medium 2-Pin (G13), Lumens: 1100
- CRI: 83, Rated Life: 50000 Hours
- Color: CCT Selectable, Color Temp kelvin: 30K/35K/40K/50K/65K
- Beam Angle: 320, Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb | T8 |
| Bulb Shape | Linear Tube |
| Rated Life | 50000 Hours |
| Bulb Finish | Frosted |
| Material | Glass |
| Base | Medium 2-Pin (G13) |
| Dimming Type | 0-10V Low Voltage |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 8 |
| Volts | 120-277 |
| Equivalent Wattage | F17T8, F24T8 |
| Power Factor | 0.9 |
| Temperature | -4 deg F - 113 deg F |
| Light Characteristics | |
| Lumens | 1100 |
| Color Accuracy (CRI) | 83 |
| Color | CCT Selectable |
| Color Temperature kelvin | 30K/35K/40K/50K/65K |
| Beam Angle | 320 |
| Coating | PET Coating |
| Product Dimensions | |
| MOL (in) | 23.19 |
| MOD (in) | 1 |
| Size (Ft) | 2 |
| Product Data | |
| Item Number | 88036-SU |
| Brand | SUNLITE |
| UPC | 653703880365 |
| Description | T8/LED/HY/2'/8W/SCT |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Safety Rating | UL Listed - Damp Location |
| Safety Rated for USA | No |
| DLC Classification | No |
| Rohs Compliant | No |
| Mercury Free | No |
| CE Certified | No |
Additional Info
Manual:
88036-SU Data SheetProduct Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Sunlite 2FT 8w Shatterproof Glass Tube CCT Selectable Type A+B Single & Dual End Hybrid 120-277V
Features:- Type: A+B Single & Dual End Hybrid
- Bulb: T8 Linear Tube, Size (Ft): 2
- Watts: 8, Volts: 120-277
- Bulb Finish: Frosted, Material: Glass
- Base: Medium 2-Pin (G13), Lumens: 1100
- CRI: 83, Rated Life: 50000 Hours
- Color: CCT Selectable, Color Temp kelvin: 30K/35K/40K/50K/65K
- Beam Angle: 320, Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb | T8 |
| Bulb Shape | Linear Tube |
| Rated Life | 50000 Hours |
| Bulb Finish | Frosted |
| Material | Glass |
| Base | Medium 2-Pin (G13) |
| Dimming Type | 0-10V Low Voltage |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 8 |
| Volts | 120-277 |
| Equivalent Wattage | F17T8, F24T8 |
| Power Factor | 0.9 |
| Temperature | -4 deg F - 113 deg F |
| Light Characteristics | |
| Lumens | 1100 |
| Color Accuracy (CRI) | 83 |
| Color | CCT Selectable |
| Color Temperature kelvin | 30K/35K/40K/50K/65K |
| Beam Angle | 320 |
| Coating | PET Coating |
| Product Dimensions | |
| MOL (in) | 23.19 |
| MOD (in) | 1 |
| Size (Ft) | 2 |
| Product Data | |
| Item Number | 88036-SU |
| Brand | SUNLITE |
| UPC | 653703880365 |
| Description | T8/LED/HY/2'/8W/SCT |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Safety Rating | UL Listed - Damp Location |
| Safety Rated for USA | No |
| DLC Classification | No |
| Rohs Compliant | No |
| Mercury Free | No |
| CE Certified | No |



















