
SUNLITE 23w T3 GU24 Spiral 4100K Cool White Lamp
Description
Sunlite GU24 sprial compact fluorescent lamps fit into most energy efficient GU24 fixtures and give off a cool white light much like a 100 watt incandescent bub. These energy efficient CFL lamps can last up to 9.1 years with normal household use of 3 hours a day. This energy saving 23 watt 4100K, GU24 base bulb offers 1600 lumens of light output and has an average rated life of 10,000 hours.
Features:
- 23 Watts, 1600 Lumens, 80 CRI
- 100-Watt incandescent equivalent
- 10,000 hours average lamp life
- 4100K Color Temperature, Cool White Color, GU24 Base
- SL23/GU24/41K
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb | T3 |
| Lamp Type | GU24 Spiral |
| Lamp Life Hours | 10,000 Hours |
| Base | Twist & Lock (GU24) |
| Lumens Per Watt (LPW) | 69.57 |
| Life (based on 3hr/day) | 9.1 Years |
| Estimated Energy Cost | $2.77 per Year |
| Safety Rating | UL Listed |
| Mercury Content | 0.5 |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 23 |
| Volts | 120 |
| Equivalent Watts | 100 |
| Power Factor | 0.5 |
| Light Characteristics | |
| Brightness | 1600 Lumens |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Light Appearance | Cool White |
| Color Temperature | 4100K |
| Product Dimensions | |
| MOL (in) | 4.06 |
| Diameter (in) | 2.36" |
| Item Dimensions (in) | (W) 2.36 (H) 4.06 (D) 2.36 |
| Package Dimensions (in) | (W) 2.00 (H) 4.25 (D) 2.00 |
| Product Data | |
| Item Number | 00798-SU |
| Barcode on SKU | 653703007984 |
| Barcode on Case | 10653703007981 |
| Brand | SUNLITE |
| Description | SL23/GU24/41K |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
SUNLITE 23w T3 GU24 Spiral 4100K Cool White Lamp
Description
Sunlite GU24 sprial compact fluorescent lamps fit into most energy efficient GU24 fixtures and give off a cool white light much like a 100 watt incandescent bub. These energy efficient CFL lamps can last up to 9.1 years with normal household use of 3 hours a day. This energy saving 23 watt 4100K, GU24 base bulb offers 1600 lumens of light output and has an average rated life of 10,000 hours.
Features:
- 23 Watts, 1600 Lumens, 80 CRI
- 100-Watt incandescent equivalent
- 10,000 hours average lamp life
- 4100K Color Temperature, Cool White Color, GU24 Base
- SL23/GU24/41K
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb | T3 |
| Lamp Type | GU24 Spiral |
| Lamp Life Hours | 10,000 Hours |
| Base | Twist & Lock (GU24) |
| Lumens Per Watt (LPW) | 69.57 |
| Life (based on 3hr/day) | 9.1 Years |
| Estimated Energy Cost | $2.77 per Year |
| Safety Rating | UL Listed |
| Mercury Content | 0.5 |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 23 |
| Volts | 120 |
| Equivalent Watts | 100 |
| Power Factor | 0.5 |
| Light Characteristics | |
| Brightness | 1600 Lumens |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Light Appearance | Cool White |
| Color Temperature | 4100K |
| Product Dimensions | |
| MOL (in) | 4.06 |
| Diameter (in) | 2.36" |
| Item Dimensions (in) | (W) 2.36 (H) 4.06 (D) 2.36 |
| Package Dimensions (in) | (W) 2.00 (H) 4.25 (D) 2.00 |
| Product Data | |
| Item Number | 00798-SU |
| Barcode on SKU | 653703007984 |
| Barcode on Case | 10653703007981 |
| Brand | SUNLITE |
| Description | SL23/GU24/41K |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Sunlite GU24 sprial compact fluorescent lamps fit into most energy efficient GU24 fixtures and give off a cool white light much like a 100 watt incandescent bub. These energy efficient CFL lamps can last up to 9.1 years with normal household use of 3 hours a day. This energy saving 23 watt 4100K, GU24 base bulb offers 1600 lumens of light output and has an average rated life of 10,000 hours.
Features:
- 23 Watts, 1600 Lumens, 80 CRI
- 100-Watt incandescent equivalent
- 10,000 hours average lamp life
- 4100K Color Temperature, Cool White Color, GU24 Base
- SL23/GU24/41K
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb | T3 |
| Lamp Type | GU24 Spiral |
| Lamp Life Hours | 10,000 Hours |
| Base | Twist & Lock (GU24) |
| Lumens Per Watt (LPW) | 69.57 |
| Life (based on 3hr/day) | 9.1 Years |
| Estimated Energy Cost | $2.77 per Year |
| Safety Rating | UL Listed |
| Mercury Content | 0.5 |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 23 |
| Volts | 120 |
| Equivalent Watts | 100 |
| Power Factor | 0.5 |
| Light Characteristics | |
| Brightness | 1600 Lumens |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Light Appearance | Cool White |
| Color Temperature | 4100K |
| Product Dimensions | |
| MOL (in) | 4.06 |
| Diameter (in) | 2.36" |
| Item Dimensions (in) | (W) 2.36 (H) 4.06 (D) 2.36 |
| Package Dimensions (in) | (W) 2.00 (H) 4.25 (D) 2.00 |
| Product Data | |
| Item Number | 00798-SU |
| Barcode on SKU | 653703007984 |
| Barcode on Case | 10653703007981 |
| Brand | SUNLITE |
| Description | SL23/GU24/41K |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
