
Sunlite 24-in 220w LED Linear High Bay 120-277V 5000K Dimmable Light Fixture
Description
Sunlite 2-Foot LED Linear High Bay Light Fixtures offers a durable aluminum body that has a 50000-hour lifespan 30000-lumen output at 220 watts and 5000K super white color temperature. Featuring a glare-reducing lens its dimmable with 0-10V control. Suspension chain included. Ideal for indoor industrial use its UL and DLC Listed suitable for damp locations and measures 23.98 L x 14.17 W x 1.57 H.
FEATURES:- PREMIUM CONSTRUCTION - Made from high-quality aluminum this fixture offers exceptional heat dissipation and durability ensuring long-lasting performance and a sleek appearance. The polycarbonate diffuser lens provides uniform light distribution minimizes glare and delivers impact resistance making this fixture suitable for a wide range of applications.
- LONG LIFE SPAN - A long 50000-hour lifespan means years of reliable and maintenance-free service with no bulbs to replace. Estimated annual energy costs of USD 26.50 (Based on 3 Hrs/Day at USD 0.11/kWh). Benefit from significant energy savings over time.
- SUPER WHITE LIGHT - Color temperature is 5000K super white light with a bright 30000-lumen output while only using 220 watts of electricity.
- DIMMABLE - These fixtures can be dimmed when attached to a low voltage (0-10V) dimming control.
- Sunlite 2-Foot LED Linear High Bay Light Fixtures offers a durable aluminum body that has a 50000-hour lifespan 30000-lumen output at 220 watts and 5000K super white color temperature. Featuring a glare-reducing lens its dimmable with 0-10V control. Suspension chain included. Ideal for indoor industrial use its UL and DLC Listed suitable for damp locations and measures 23.98 L x 14.17 W x 1.57 H.
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb Shape | Linear |
| Average rated hours | 50000 |
| Base | Integrated LED |
| Finish | White |
| Average life span years | 45 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Number of lights | 2 Lights |
| Mounting | Pendant |
| Fixture technology | LED |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 220 |
| Volts | 120-277 |
| Temperature | -22 deg. F~122 deg. F |
| Light Characteristics | |
| Lumens brightness | 30000 |
| Color Rendering Index CRI | 80 |
| Emitted color | Super White |
| Color temperature kelvin | 5000K |
| Beam angle | 90 |
| Flicker | 30 percent |
| Product Dimensions | |
| Mol | 24 |
| Diameter inches | 1.57 |
| Item dimension | (W) 14.17 (H) 1.57 (D) 23.98 |
| Product Data | |
| Pack size | 1 |
| Safety rating mark | UL Listed - Damp Location |
| Safety rated for usa | Yes |
| Safety rated for canada | Yes |
| Rohs compliant | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Abbreviation Name | LFX/HB/2FT/14/220W/50K |
| Item upc | 653703852850 |
| Warranty years | 5 Year Limited |
Additional Info
Original: $535.00
-70%$535.00
$160.50More Images




Sunlite 24-in 220w LED Linear High Bay 120-277V 5000K Dimmable Light Fixture
Description
Sunlite 2-Foot LED Linear High Bay Light Fixtures offers a durable aluminum body that has a 50000-hour lifespan 30000-lumen output at 220 watts and 5000K super white color temperature. Featuring a glare-reducing lens its dimmable with 0-10V control. Suspension chain included. Ideal for indoor industrial use its UL and DLC Listed suitable for damp locations and measures 23.98 L x 14.17 W x 1.57 H.
FEATURES:- PREMIUM CONSTRUCTION - Made from high-quality aluminum this fixture offers exceptional heat dissipation and durability ensuring long-lasting performance and a sleek appearance. The polycarbonate diffuser lens provides uniform light distribution minimizes glare and delivers impact resistance making this fixture suitable for a wide range of applications.
- LONG LIFE SPAN - A long 50000-hour lifespan means years of reliable and maintenance-free service with no bulbs to replace. Estimated annual energy costs of USD 26.50 (Based on 3 Hrs/Day at USD 0.11/kWh). Benefit from significant energy savings over time.
- SUPER WHITE LIGHT - Color temperature is 5000K super white light with a bright 30000-lumen output while only using 220 watts of electricity.
- DIMMABLE - These fixtures can be dimmed when attached to a low voltage (0-10V) dimming control.
- Sunlite 2-Foot LED Linear High Bay Light Fixtures offers a durable aluminum body that has a 50000-hour lifespan 30000-lumen output at 220 watts and 5000K super white color temperature. Featuring a glare-reducing lens its dimmable with 0-10V control. Suspension chain included. Ideal for indoor industrial use its UL and DLC Listed suitable for damp locations and measures 23.98 L x 14.17 W x 1.57 H.
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb Shape | Linear |
| Average rated hours | 50000 |
| Base | Integrated LED |
| Finish | White |
| Average life span years | 45 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Number of lights | 2 Lights |
| Mounting | Pendant |
| Fixture technology | LED |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 220 |
| Volts | 120-277 |
| Temperature | -22 deg. F~122 deg. F |
| Light Characteristics | |
| Lumens brightness | 30000 |
| Color Rendering Index CRI | 80 |
| Emitted color | Super White |
| Color temperature kelvin | 5000K |
| Beam angle | 90 |
| Flicker | 30 percent |
| Product Dimensions | |
| Mol | 24 |
| Diameter inches | 1.57 |
| Item dimension | (W) 14.17 (H) 1.57 (D) 23.98 |
| Product Data | |
| Pack size | 1 |
| Safety rating mark | UL Listed - Damp Location |
| Safety rated for usa | Yes |
| Safety rated for canada | Yes |
| Rohs compliant | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Abbreviation Name | LFX/HB/2FT/14/220W/50K |
| Item upc | 653703852850 |
| Warranty years | 5 Year Limited |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Sunlite 2-Foot LED Linear High Bay Light Fixtures offers a durable aluminum body that has a 50000-hour lifespan 30000-lumen output at 220 watts and 5000K super white color temperature. Featuring a glare-reducing lens its dimmable with 0-10V control. Suspension chain included. Ideal for indoor industrial use its UL and DLC Listed suitable for damp locations and measures 23.98 L x 14.17 W x 1.57 H.
FEATURES:- PREMIUM CONSTRUCTION - Made from high-quality aluminum this fixture offers exceptional heat dissipation and durability ensuring long-lasting performance and a sleek appearance. The polycarbonate diffuser lens provides uniform light distribution minimizes glare and delivers impact resistance making this fixture suitable for a wide range of applications.
- LONG LIFE SPAN - A long 50000-hour lifespan means years of reliable and maintenance-free service with no bulbs to replace. Estimated annual energy costs of USD 26.50 (Based on 3 Hrs/Day at USD 0.11/kWh). Benefit from significant energy savings over time.
- SUPER WHITE LIGHT - Color temperature is 5000K super white light with a bright 30000-lumen output while only using 220 watts of electricity.
- DIMMABLE - These fixtures can be dimmed when attached to a low voltage (0-10V) dimming control.
- Sunlite 2-Foot LED Linear High Bay Light Fixtures offers a durable aluminum body that has a 50000-hour lifespan 30000-lumen output at 220 watts and 5000K super white color temperature. Featuring a glare-reducing lens its dimmable with 0-10V control. Suspension chain included. Ideal for indoor industrial use its UL and DLC Listed suitable for damp locations and measures 23.98 L x 14.17 W x 1.57 H.
Specs
| General Characteristics | |
| Bulb Shape | Linear |
| Average rated hours | 50000 |
| Base | Integrated LED |
| Finish | White |
| Average life span years | 45 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Number of lights | 2 Lights |
| Mounting | Pendant |
| Fixture technology | LED |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 220 |
| Volts | 120-277 |
| Temperature | -22 deg. F~122 deg. F |
| Light Characteristics | |
| Lumens brightness | 30000 |
| Color Rendering Index CRI | 80 |
| Emitted color | Super White |
| Color temperature kelvin | 5000K |
| Beam angle | 90 |
| Flicker | 30 percent |
| Product Dimensions | |
| Mol | 24 |
| Diameter inches | 1.57 |
| Item dimension | (W) 14.17 (H) 1.57 (D) 23.98 |
| Product Data | |
| Pack size | 1 |
| Safety rating mark | UL Listed - Damp Location |
| Safety rated for usa | Yes |
| Safety rated for canada | Yes |
| Rohs compliant | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Abbreviation Name | LFX/HB/2FT/14/220W/50K |
| Item upc | 653703852850 |
| Warranty years | 5 Year Limited |












