
Tungsram 894 Standard Fog T3.25 Automotive Bulb
Description
There's more to Tungsram than head lights. From interior lights to tail lights, Tungsram miniature products makes life easier, safer and more convenient.
Specs
| Base | PGJ13 Right Angle Prefocus |
| Bulb Type | Miniature Bulbs |
| Filament | C-6 |
| Luminous Flux (lm) | 942lm |
| Maximum Overall Length (in) | 2.68 |
| Diameter (in) | 0.406 |
| Rated Life (hrs) | 200 hrs |
| Shape | T3.25 |
| Voltage (V) | 12.8v |
| Wattage (W) | 38w |
More Images




Tungsram 894 Standard Fog T3.25 Automotive Bulb
Description
There's more to Tungsram than head lights. From interior lights to tail lights, Tungsram miniature products makes life easier, safer and more convenient.
Specs
| Base | PGJ13 Right Angle Prefocus |
| Bulb Type | Miniature Bulbs |
| Filament | C-6 |
| Luminous Flux (lm) | 942lm |
| Maximum Overall Length (in) | 2.68 |
| Diameter (in) | 0.406 |
| Rated Life (hrs) | 200 hrs |
| Shape | T3.25 |
| Voltage (V) | 12.8v |
| Wattage (W) | 38w |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
There's more to Tungsram than head lights. From interior lights to tail lights, Tungsram miniature products makes life easier, safer and more convenient.
Specs
| Base | PGJ13 Right Angle Prefocus |
| Bulb Type | Miniature Bulbs |
| Filament | C-6 |
| Luminous Flux (lm) | 942lm |
| Maximum Overall Length (in) | 2.68 |
| Diameter (in) | 0.406 |
| Rated Life (hrs) | 200 hrs |
| Shape | T3.25 |
| Voltage (V) | 12.8v |
| Wattage (W) | 38w |






















