
Tungsten Molebeams Type 8371 10,000W 24-in Projector G38 base Replacement Lamp
Description
Tungsten Molebeams Type 8371 10,000W 24-in Projector G38 base Replacement Lamp
Features:- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: G38 Mogul Bi-Post
- Finish: Clear
- Shape: T24
- Voltage: 120
- Wattage: 10,000
- Luminous Flux (LM): 290500
- Color Temperature (K): 3200K
- Rated Life: 300 hrs
- Color Rendering Index (CRI): 100
Specs
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | G38 Mogul Bi-Post |
| Shape | T24 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 10,000 |
| Luminous Flux (LM) | 290500 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Lamp Finish | Clear |
| Rated Life | 300 hrs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Maximum Overall Length (in) | 14.43 |
| Diameter (in) | 2.756 |
Equipment
- Mole - Richardson Type 2461
- Mole - Richardson Type 4171
- Mole - Richardson Type 4181
- Mole - Richardson Type 4361
- Mole - Richardson Type 4371
- Mole - Richardson Type 8371
Original: $898.55
-70%$898.55
$269.56Tungsten Molebeams Type 8371 10,000W 24-in Projector G38 base Replacement Lamp
Description
Tungsten Molebeams Type 8371 10,000W 24-in Projector G38 base Replacement Lamp
Features:- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: G38 Mogul Bi-Post
- Finish: Clear
- Shape: T24
- Voltage: 120
- Wattage: 10,000
- Luminous Flux (LM): 290500
- Color Temperature (K): 3200K
- Rated Life: 300 hrs
- Color Rendering Index (CRI): 100
Specs
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | G38 Mogul Bi-Post |
| Shape | T24 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 10,000 |
| Luminous Flux (LM) | 290500 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Lamp Finish | Clear |
| Rated Life | 300 hrs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Maximum Overall Length (in) | 14.43 |
| Diameter (in) | 2.756 |
Equipment
- Mole - Richardson Type 2461
- Mole - Richardson Type 4171
- Mole - Richardson Type 4181
- Mole - Richardson Type 4361
- Mole - Richardson Type 4371
- Mole - Richardson Type 8371
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Tungsten Molebeams Type 8371 10,000W 24-in Projector G38 base Replacement Lamp
Features:- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: G38 Mogul Bi-Post
- Finish: Clear
- Shape: T24
- Voltage: 120
- Wattage: 10,000
- Luminous Flux (LM): 290500
- Color Temperature (K): 3200K
- Rated Life: 300 hrs
- Color Rendering Index (CRI): 100
Specs
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | G38 Mogul Bi-Post |
| Shape | T24 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 10,000 |
| Luminous Flux (LM) | 290500 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Lamp Finish | Clear |
| Rated Life | 300 hrs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Maximum Overall Length (in) | 14.43 |
| Diameter (in) | 2.756 |
Equipment
- Mole - Richardson Type 2461
- Mole - Richardson Type 4171
- Mole - Richardson Type 4181
- Mole - Richardson Type 4361
- Mole - Richardson Type 4371
- Mole - Richardson Type 8371






















