
USHIO F15T8BLB 15W UV Blacklight Blue Fluorescent Lamp
Description
F15T8BLB 15.0W UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipment.
Specs
| Base | G13 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Diameter (in) | 1.00 |
| Maximum Overall Length (in) | 17.16 |
| Rated Life (Hours) | 4000 |
| Shape | T8 |
| Voltage (V) | 55V |
| Wattage (W) | 15W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $30.23
-70%$30.23
$9.07More Images

USHIO F15T8BLB 15W UV Blacklight Blue Fluorescent Lamp
Description
F15T8BLB 15.0W UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipment.
Specs
| Base | G13 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Diameter (in) | 1.00 |
| Maximum Overall Length (in) | 17.16 |
| Rated Life (Hours) | 4000 |
| Shape | T8 |
| Voltage (V) | 55V |
| Wattage (W) | 15W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
F15T8BLB 15.0W UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipment.
Specs
| Base | G13 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Diameter (in) | 1.00 |
| Maximum Overall Length (in) | 17.16 |
| Rated Life (Hours) | 4000 |
| Shape | T8 |
| Voltage (V) | 55V |
| Wattage (W) | 15W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |














