
USHIO F4T5BL 4.5W UV Blacklight Fluorescent Lamp
Description
Ushio F4T5BL 4.5W UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipment.
Specs
| Base | G5 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Diameter (in) | 0.61 |
| Maximum Overall Length (in) | 6.00 |
| Rated Life (Hours) | 3000 |
| Shape | T5 6 inch |
| Voltage (V) | 29V |
| Wattage (W) | 4.5W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $14.99
-70%$14.99
$4.50More Images



USHIO F4T5BL 4.5W UV Blacklight Fluorescent Lamp
Description
Ushio F4T5BL 4.5W UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipment.
Specs
| Base | G5 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Diameter (in) | 0.61 |
| Maximum Overall Length (in) | 6.00 |
| Rated Life (Hours) | 3000 |
| Shape | T5 6 inch |
| Voltage (V) | 29V |
| Wattage (W) | 4.5W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Ushio F4T5BL 4.5W UV Fluorescent Lamp is used for illumination in scientific and medical applications especially suited for diagnostic and microscopy equipment.
Specs
| Base | G5 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Diameter (in) | 0.61 |
| Maximum Overall Length (in) | 6.00 |
| Rated Life (Hours) | 3000 |
| Shape | T5 6 inch |
| Voltage (V) | 29V |
| Wattage (W) | 4.5W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |



















