
Nuvo Vintage 14" 1-Light Pendant w/ Clear Ribbed Glass in Rustic Bronze Finish
Description
Vintage - 1 Light Pendant w/ Clear Ribbed Glass - Vintage Lamp Included
Specs
| Fixture Type | Pendant |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| UL Classification | Dry |
| Collection Name | Vintage |
| Style | Transitional |
| Finish | Rustic Bronze |
| Shade | Clear Ribbed |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Shape | A19 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulb Wattage | 100W |
| Bulb Base | E26 |
| Width (in) | 14 |
| Height (in) | 6 |
| Energy Star | NO |
| Energy Saver | NO |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Original: $442.00
-70%$442.00
$132.60Nuvo Vintage 14" 1-Light Pendant w/ Clear Ribbed Glass in Rustic Bronze Finish
Description
Vintage - 1 Light Pendant w/ Clear Ribbed Glass - Vintage Lamp Included
Specs
| Fixture Type | Pendant |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| UL Classification | Dry |
| Collection Name | Vintage |
| Style | Transitional |
| Finish | Rustic Bronze |
| Shade | Clear Ribbed |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Shape | A19 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulb Wattage | 100W |
| Bulb Base | E26 |
| Width (in) | 14 |
| Height (in) | 6 |
| Energy Star | NO |
| Energy Saver | NO |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Vintage - 1 Light Pendant w/ Clear Ribbed Glass - Vintage Lamp Included
Specs
| Fixture Type | Pendant |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| UL Classification | Dry |
| Collection Name | Vintage |
| Style | Transitional |
| Finish | Rustic Bronze |
| Shade | Clear Ribbed |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Shape | A19 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulb Wattage | 100W |
| Bulb Base | E26 |
| Width (in) | 14 |
| Height (in) | 6 |
| Energy Star | NO |
| Energy Saver | NO |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |




















