
Wintergreen 70 5mm LED Patriotic Red White and Blue Lights 4in. Spacing 120v
Description
Show off your red, white and blue spirit with these bright, colorful LED patriotic lights. The 5mm LED bulb is smaller than a traditional mini light, but its concave lens provides superior brilliance and rich color. The result is a mini light perfectly suited to be the centerpiece of your patriotic decorations. Wrap railings, columns, trees and more. These bright beauties will leave no doubt about your patriotic pride.
Features:- Bulb lifespan up to 100,000 hours
- Indoor / Outdoor rated
- Patented one piece construction eliminates corrosion from moisture for longer life.
- Exceeds ENERGY STAR qualifications and UL Listed standards
- LEDs use up to 90% less energy
- Female plug: End-to-End
- Engineered with tighter wire twists for cleaner look
- 3-year warranty
Specifications:
- Cool White/Blue/Red 5mm LED lights on green wire.
- 22 gauge wire.
- Voltage: 120 volt
Specs
| Grade | Premium |
| LED Light Color | Cool White, Blue, Red |
| Bulb Type | LED |
| Wire Gauge | 22 |
| Bulb Material | Acrylic |
| Twist Proof Bulbs | Yes |
| Average Hours | 100,000 hrs |
| Rating | Energy Star Certified, UL Listed |
| Light Color | Themed |
| Bulb Spacing - Inches | 4 in |
| Tail Length | 6 in |
| Light | Full Wave |
| String Length | 24.0 ft |
| Watts | 4.83 |
| Lights | 70 5mm LED Wide Angle Cool White, Blue, Red, Full Wave, Steady (not twinkle), Twist Proof, Non-removable |
| Dimensions | 6" lead, 4" spacing, 6" tail, 24.0' total length |
| Plugs | Fused/Stackable male plug, end-to-end connectors |
| LED Bulb Size | 5mm |
| Wire Color | Green |
| Light Display | Steady |
| Female Plug | End-to-End |
| Removable Bulbs | No |
| Bulb Shape | Wide Angle |
| Voltage | 120 |
| Usage | Indoor / Outdoor |
| Light Count | 70 |
| Lead Length | 6 in |
| Male Plug | Fused/Stackable |
| Watts Per Bulb | 0.069 |
| Amps | 0.04 |
| Max Sets Connected | 44 |
| Certifications | UL, ENERGY STAR |
| Power | 4.83 total watts, 0.069 watts per bulb, 120 volt, 44 max sets connected |
| Wire | Green wire, 22 gauge |
Original: $44.00
-70%$44.00
$13.20More Images






Wintergreen 70 5mm LED Patriotic Red White and Blue Lights 4in. Spacing 120v
Description
Show off your red, white and blue spirit with these bright, colorful LED patriotic lights. The 5mm LED bulb is smaller than a traditional mini light, but its concave lens provides superior brilliance and rich color. The result is a mini light perfectly suited to be the centerpiece of your patriotic decorations. Wrap railings, columns, trees and more. These bright beauties will leave no doubt about your patriotic pride.
Features:- Bulb lifespan up to 100,000 hours
- Indoor / Outdoor rated
- Patented one piece construction eliminates corrosion from moisture for longer life.
- Exceeds ENERGY STAR qualifications and UL Listed standards
- LEDs use up to 90% less energy
- Female plug: End-to-End
- Engineered with tighter wire twists for cleaner look
- 3-year warranty
Specifications:
- Cool White/Blue/Red 5mm LED lights on green wire.
- 22 gauge wire.
- Voltage: 120 volt
Specs
| Grade | Premium |
| LED Light Color | Cool White, Blue, Red |
| Bulb Type | LED |
| Wire Gauge | 22 |
| Bulb Material | Acrylic |
| Twist Proof Bulbs | Yes |
| Average Hours | 100,000 hrs |
| Rating | Energy Star Certified, UL Listed |
| Light Color | Themed |
| Bulb Spacing - Inches | 4 in |
| Tail Length | 6 in |
| Light | Full Wave |
| String Length | 24.0 ft |
| Watts | 4.83 |
| Lights | 70 5mm LED Wide Angle Cool White, Blue, Red, Full Wave, Steady (not twinkle), Twist Proof, Non-removable |
| Dimensions | 6" lead, 4" spacing, 6" tail, 24.0' total length |
| Plugs | Fused/Stackable male plug, end-to-end connectors |
| LED Bulb Size | 5mm |
| Wire Color | Green |
| Light Display | Steady |
| Female Plug | End-to-End |
| Removable Bulbs | No |
| Bulb Shape | Wide Angle |
| Voltage | 120 |
| Usage | Indoor / Outdoor |
| Light Count | 70 |
| Lead Length | 6 in |
| Male Plug | Fused/Stackable |
| Watts Per Bulb | 0.069 |
| Amps | 0.04 |
| Max Sets Connected | 44 |
| Certifications | UL, ENERGY STAR |
| Power | 4.83 total watts, 0.069 watts per bulb, 120 volt, 44 max sets connected |
| Wire | Green wire, 22 gauge |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Show off your red, white and blue spirit with these bright, colorful LED patriotic lights. The 5mm LED bulb is smaller than a traditional mini light, but its concave lens provides superior brilliance and rich color. The result is a mini light perfectly suited to be the centerpiece of your patriotic decorations. Wrap railings, columns, trees and more. These bright beauties will leave no doubt about your patriotic pride.
Features:- Bulb lifespan up to 100,000 hours
- Indoor / Outdoor rated
- Patented one piece construction eliminates corrosion from moisture for longer life.
- Exceeds ENERGY STAR qualifications and UL Listed standards
- LEDs use up to 90% less energy
- Female plug: End-to-End
- Engineered with tighter wire twists for cleaner look
- 3-year warranty
Specifications:
- Cool White/Blue/Red 5mm LED lights on green wire.
- 22 gauge wire.
- Voltage: 120 volt
Specs
| Grade | Premium |
| LED Light Color | Cool White, Blue, Red |
| Bulb Type | LED |
| Wire Gauge | 22 |
| Bulb Material | Acrylic |
| Twist Proof Bulbs | Yes |
| Average Hours | 100,000 hrs |
| Rating | Energy Star Certified, UL Listed |
| Light Color | Themed |
| Bulb Spacing - Inches | 4 in |
| Tail Length | 6 in |
| Light | Full Wave |
| String Length | 24.0 ft |
| Watts | 4.83 |
| Lights | 70 5mm LED Wide Angle Cool White, Blue, Red, Full Wave, Steady (not twinkle), Twist Proof, Non-removable |
| Dimensions | 6" lead, 4" spacing, 6" tail, 24.0' total length |
| Plugs | Fused/Stackable male plug, end-to-end connectors |
| LED Bulb Size | 5mm |
| Wire Color | Green |
| Light Display | Steady |
| Female Plug | End-to-End |
| Removable Bulbs | No |
| Bulb Shape | Wide Angle |
| Voltage | 120 |
| Usage | Indoor / Outdoor |
| Light Count | 70 |
| Lead Length | 6 in |
| Male Plug | Fused/Stackable |
| Watts Per Bulb | 0.069 |
| Amps | 0.04 |
| Max Sets Connected | 44 |
| Certifications | UL, ENERGY STAR |
| Power | 4.83 total watts, 0.069 watts per bulb, 120 volt, 44 max sets connected |
| Wire | Green wire, 22 gauge |














