
6Pk - Sunlite 3W LED G16 Bulb 2700K 250Lm E26 Base Clear Finish
Description
Highlighting a dedication to quality and integrity, the Sunlite product line includes light bulbs of LED, linear fluorescent, compact fluorescent, incandescent, HID metal halide, halogen, decorative, and specialty lamps. In addition, the Sunlite line includes various indoor and outdoor commercial, Industrial, and residential fixtures. Electrical products include extension cords, socket adapters, wall plates, receptacles and switches, dimmers, timers, surge protectors, and much more.
Features:- Base: E26 Medium Screw
- Shape: G16, Finish: Clear
- Rated Life: 15,000 hrs
- Average Life Span Years: 13
- Dimmable: Yes - Dimmable
- Watts: 3
- Equivalent Wattage: 25 equiv
- Volts: 120
- Lumens: 250, CRI: 85
- Color Temperature Kelvin: 2700K
- Color: Warm White
- Warranty: 3 Years Limited
Specs
| General Characteristics | |
| Base | E26 Medium Screw |
| Shape | G16 |
| Finish | Clear |
| Rated Life | 15,000 hrs |
| Average Life Span Years | 13 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 3 |
| Equivalent Wattage | 25 equiv |
| Volts | 120 |
| Power Factor | 0.5 |
| Temperature | -20 to 40 C |
| Light Characteristics | |
| Lumens | 250 |
| CRI | 85 |
| Color Temperature Kelvin | 2700K |
| Color | Warm White |
| Beam Angle | 360 deg |
| Product Dimensions | |
| MOL | 3.34 |
| MOD | 1.77 |
| Product Data | |
| Safety Rating | ETL Listed |
| Safety rated for usa | Yes |
| Safety rated for canada | Yes |
| UPC | 653703409634 |
| Abbreviation | G16/LED/FS/3W/E26/D/CL/27K/6PK |
Additional Info
Original: $41.99
-70%$41.99
$12.60More Images






6Pk - Sunlite 3W LED G16 Bulb 2700K 250Lm E26 Base Clear Finish
Description
Highlighting a dedication to quality and integrity, the Sunlite product line includes light bulbs of LED, linear fluorescent, compact fluorescent, incandescent, HID metal halide, halogen, decorative, and specialty lamps. In addition, the Sunlite line includes various indoor and outdoor commercial, Industrial, and residential fixtures. Electrical products include extension cords, socket adapters, wall plates, receptacles and switches, dimmers, timers, surge protectors, and much more.
Features:- Base: E26 Medium Screw
- Shape: G16, Finish: Clear
- Rated Life: 15,000 hrs
- Average Life Span Years: 13
- Dimmable: Yes - Dimmable
- Watts: 3
- Equivalent Wattage: 25 equiv
- Volts: 120
- Lumens: 250, CRI: 85
- Color Temperature Kelvin: 2700K
- Color: Warm White
- Warranty: 3 Years Limited
Specs
| General Characteristics | |
| Base | E26 Medium Screw |
| Shape | G16 |
| Finish | Clear |
| Rated Life | 15,000 hrs |
| Average Life Span Years | 13 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 3 |
| Equivalent Wattage | 25 equiv |
| Volts | 120 |
| Power Factor | 0.5 |
| Temperature | -20 to 40 C |
| Light Characteristics | |
| Lumens | 250 |
| CRI | 85 |
| Color Temperature Kelvin | 2700K |
| Color | Warm White |
| Beam Angle | 360 deg |
| Product Dimensions | |
| MOL | 3.34 |
| MOD | 1.77 |
| Product Data | |
| Safety Rating | ETL Listed |
| Safety rated for usa | Yes |
| Safety rated for canada | Yes |
| UPC | 653703409634 |
| Abbreviation | G16/LED/FS/3W/E26/D/CL/27K/6PK |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Highlighting a dedication to quality and integrity, the Sunlite product line includes light bulbs of LED, linear fluorescent, compact fluorescent, incandescent, HID metal halide, halogen, decorative, and specialty lamps. In addition, the Sunlite line includes various indoor and outdoor commercial, Industrial, and residential fixtures. Electrical products include extension cords, socket adapters, wall plates, receptacles and switches, dimmers, timers, surge protectors, and much more.
Features:- Base: E26 Medium Screw
- Shape: G16, Finish: Clear
- Rated Life: 15,000 hrs
- Average Life Span Years: 13
- Dimmable: Yes - Dimmable
- Watts: 3
- Equivalent Wattage: 25 equiv
- Volts: 120
- Lumens: 250, CRI: 85
- Color Temperature Kelvin: 2700K
- Color: Warm White
- Warranty: 3 Years Limited
Specs
| General Characteristics | |
| Base | E26 Medium Screw |
| Shape | G16 |
| Finish | Clear |
| Rated Life | 15,000 hrs |
| Average Life Span Years | 13 |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Electrical Characteristics | |
| Watts | 3 |
| Equivalent Wattage | 25 equiv |
| Volts | 120 |
| Power Factor | 0.5 |
| Temperature | -20 to 40 C |
| Light Characteristics | |
| Lumens | 250 |
| CRI | 85 |
| Color Temperature Kelvin | 2700K |
| Color | Warm White |
| Beam Angle | 360 deg |
| Product Dimensions | |
| MOL | 3.34 |
| MOD | 1.77 |
| Product Data | |
| Safety Rating | ETL Listed |
| Safety rated for usa | Yes |
| Safety rated for canada | Yes |
| UPC | 653703409634 |
| Abbreviation | G16/LED/FS/3W/E26/D/CL/27K/6PK |


















