
Nuvo Beaker 1-Light Decorative Wall Sconce w/ Clear Glass in Brushed Nickel
Description
Beaker - 1 Light Wall Sconce w/ Clear Glass
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| UL Classification | Damp |
| Collection Name | Beaker |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Shade | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Shape | T-10 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulb Wattage | 60W |
| Bulb Base | E26 |
| Width (in) | 5.5 |
| Height (in) | 14.125 |
| Extension (in) | 5 |
| Energy Star | NO |
| Energy Saver | NO |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Original: $105,600.00
-70%$105,600.00
$31,680.00Nuvo Beaker 1-Light Decorative Wall Sconce w/ Clear Glass in Brushed Nickel
Description
Beaker - 1 Light Wall Sconce w/ Clear Glass
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| UL Classification | Damp |
| Collection Name | Beaker |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Shade | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Shape | T-10 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulb Wattage | 60W |
| Bulb Base | E26 |
| Width (in) | 5.5 |
| Height (in) | 14.125 |
| Extension (in) | 5 |
| Energy Star | NO |
| Energy Saver | NO |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Beaker - 1 Light Wall Sconce w/ Clear Glass
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| UL Classification | Damp |
| Collection Name | Beaker |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Shade | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Shape | T-10 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulb Wattage | 60W |
| Bulb Base | E26 |
| Width (in) | 5.5 |
| Height (in) | 14.125 |
| Extension (in) | 5 |
| Energy Star | NO |
| Energy Saver | NO |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |









