
Daylite Molebeams HMI Type 8211 1,200W 18-in 100V Projector Replacement Lamp
Description
Daylite Molebeams HMI Type 8211 1,200W 18-in 100V Projector Replacement Lamp
Features:- Abbreviation Name: HMI 1200W/SE
- Bulb Type: High Intensity Discharge Bulbs (HID)
- Base: G38 Mogul Bipost
- Shape: T40
- Voltage: 100
- Wattage: 1,200
- Color Temperature (K): 5600K
- Luminous Flux (LM): 110,000
- Rated Life: 750 hrs
Cross Reference:
- OSRAM 53980 HMI 1200W/SEL/UVS XS
- GE CSR 1200/SE/HR/UVC
- Koto DIS-12H UV-B
Specs
| Abbreviation Name | HMI 1200W/SE |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Base | G38 Mogul Bipost |
| Shape | T40 |
| Voltage | 100 |
| Wattage | 1200 |
| Color Temperature (K) | 5600K |
| Luminous Flux (LM) | 110,000 |
| Rated Life | 750 hrs |
| Maximum Overall Length (in) | 7.87 |
| Diameter (in) | 1.654 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images


Daylite Molebeams HMI Type 8211 1,200W 18-in 100V Projector Replacement Lamp
Description
Daylite Molebeams HMI Type 8211 1,200W 18-in 100V Projector Replacement Lamp
Features:- Abbreviation Name: HMI 1200W/SE
- Bulb Type: High Intensity Discharge Bulbs (HID)
- Base: G38 Mogul Bipost
- Shape: T40
- Voltage: 100
- Wattage: 1,200
- Color Temperature (K): 5600K
- Luminous Flux (LM): 110,000
- Rated Life: 750 hrs
Cross Reference:
- OSRAM 53980 HMI 1200W/SEL/UVS XS
- GE CSR 1200/SE/HR/UVC
- Koto DIS-12H UV-B
Specs
| Abbreviation Name | HMI 1200W/SE |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Base | G38 Mogul Bipost |
| Shape | T40 |
| Voltage | 100 |
| Wattage | 1200 |
| Color Temperature (K) | 5600K |
| Luminous Flux (LM) | 110,000 |
| Rated Life | 750 hrs |
| Maximum Overall Length (in) | 7.87 |
| Diameter (in) | 1.654 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Daylite Molebeams HMI Type 8211 1,200W 18-in 100V Projector Replacement Lamp
Features:- Abbreviation Name: HMI 1200W/SE
- Bulb Type: High Intensity Discharge Bulbs (HID)
- Base: G38 Mogul Bipost
- Shape: T40
- Voltage: 100
- Wattage: 1,200
- Color Temperature (K): 5600K
- Luminous Flux (LM): 110,000
- Rated Life: 750 hrs
Cross Reference:
- OSRAM 53980 HMI 1200W/SEL/UVS XS
- GE CSR 1200/SE/HR/UVC
- Koto DIS-12H UV-B
Specs
| Abbreviation Name | HMI 1200W/SE |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Base | G38 Mogul Bipost |
| Shape | T40 |
| Voltage | 100 |
| Wattage | 1200 |
| Color Temperature (K) | 5600K |
| Luminous Flux (LM) | 110,000 |
| Rated Life | 750 hrs |
| Maximum Overall Length (in) | 7.87 |
| Diameter (in) | 1.654 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |














