
EIKO 8w T5 F8T5/BLB Blacklight Blue 12 in Fluorescent Tube Light
Description
EIKO 8w T5 F8T5/BLB Blacklight 12 in Fluorescent Tube Light.
These lamps are made using special glass that minimizes output in the visible range for optimal fluorescence effects.
Applications:
- Club & Disco
- Concert & Effect
- Laboratory & Analysis
- Forensics
- UV Curing
- Insect Traps
- Material Inspection
Features:
- 12 inch Blacklight Blue Fluorescent Tube Light
- Wattage: 8w
- Color/Finish: Blacklight Blue
- Rated Life: 7500Hrs
Specs
| Manufacturer | EIKO |
| SKU | 15516 |
| Abbreviation Name | F8T5/BLB |
| Base | G5 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Blacklight Blue |
| Maximum Overall Length (in) | 12.00 |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Rated Life (Hours) | 7500 |
| Shape | T5 |
| Wattage (W) | 8W |
| UPC | 031293155160 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $14.03
-70%$14.03
$4.21More Images

EIKO 8w T5 F8T5/BLB Blacklight Blue 12 in Fluorescent Tube Light
Description
EIKO 8w T5 F8T5/BLB Blacklight 12 in Fluorescent Tube Light.
These lamps are made using special glass that minimizes output in the visible range for optimal fluorescence effects.
Applications:
- Club & Disco
- Concert & Effect
- Laboratory & Analysis
- Forensics
- UV Curing
- Insect Traps
- Material Inspection
Features:
- 12 inch Blacklight Blue Fluorescent Tube Light
- Wattage: 8w
- Color/Finish: Blacklight Blue
- Rated Life: 7500Hrs
Specs
| Manufacturer | EIKO |
| SKU | 15516 |
| Abbreviation Name | F8T5/BLB |
| Base | G5 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Blacklight Blue |
| Maximum Overall Length (in) | 12.00 |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Rated Life (Hours) | 7500 |
| Shape | T5 |
| Wattage (W) | 8W |
| UPC | 031293155160 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
EIKO 8w T5 F8T5/BLB Blacklight 12 in Fluorescent Tube Light.
These lamps are made using special glass that minimizes output in the visible range for optimal fluorescence effects.
Applications:
- Club & Disco
- Concert & Effect
- Laboratory & Analysis
- Forensics
- UV Curing
- Insect Traps
- Material Inspection
Features:
- 12 inch Blacklight Blue Fluorescent Tube Light
- Wattage: 8w
- Color/Finish: Blacklight Blue
- Rated Life: 7500Hrs
Specs
| Manufacturer | EIKO |
| SKU | 15516 |
| Abbreviation Name | F8T5/BLB |
| Base | G5 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Blacklight Blue |
| Maximum Overall Length (in) | 12.00 |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Rated Life (Hours) | 7500 |
| Shape | T5 |
| Wattage (W) | 8W |
| UPC | 031293155160 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |







