
GE 76204 250w ED18 2100K E40 S50 Lucalox HID LU250/40/H/ECO High Pressure Sodium
Description
250w LU250/40 Lucalox HPS, Bulb: ED18, Base: Export Mogul Screw (E40)
Specs
| ANSI Code | S50 |
| Base | E40 Export Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 22 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.25 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (lm) | 28000 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.75 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED18 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $179.00
-70%$179.00
$53.70More Images

GE 76204 250w ED18 2100K E40 S50 Lucalox HID LU250/40/H/ECO High Pressure Sodium
Description
250w LU250/40 Lucalox HPS, Bulb: ED18, Base: Export Mogul Screw (E40)
Specs
| ANSI Code | S50 |
| Base | E40 Export Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 22 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.25 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (lm) | 28000 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.75 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED18 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
250w LU250/40 Lucalox HPS, Bulb: ED18, Base: Export Mogul Screw (E40)
Specs
| ANSI Code | S50 |
| Base | E40 Export Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 22 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.25 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (lm) | 28000 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.75 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED18 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




















